به گزارش جویباران، عبدالله رضیان در آیین نخستین جشنواره گل نرگس در جویبار با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل حوزه کشاورزی شهرستان جویبار بحث کمبود آب است، گفت: تا پایان سال‌جاری اجرای احداث کانال از کانال اصلی انتقال آب به رودخانه سیاهرود انجام می‌شود، که مشکل کم‌آبی بخش شرقی شهرستان جویبار مرتفع می‌شود.

وی یکی از راهکارهای برون رفت مشکل کم‌آبی شهرستان را هدایت آب سد البرزبه مناطق پایین دست بیان کردوافزود: اعتبارات ملی  بسیار قطره چکانی است، ولی تا دوسال آینده کانال انتقال آب را تکمیل خواهیم کرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با صادرات برنج طارم و مرکبات قیمت این دومحصول در بازار داخلی به ثبات رسیده است.

رضیان با اشاره در خصوص تولید گل نرگس دراستان مازندران اظهار کرد: تولید این گیاه دراستان به‌صورت سنتی انجام می‌شود ودرحال حاضر ۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی به کشت گل نرگس اختصاص یافته است.

وی راه اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در جویبار را در صادرات محصولات کشاورزی بسیار مهم خواند وگفت: امید است درآینده نزدیک شهرستان جویبار علاوه برپایتخت کشتی جهان به‌عنوان پایتخت محصولات کشاورزی نیز معرفی شود.

 

مرکبات مازندران به ۱۰ کشور جهان صادر می‌شود

 

عزیزالله شهیدی‌فر رئیس جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه بیش از ۳۵ هزار تن تامسون و نارنگی به ۱۰ کشور جهان صادر می‌شود و گفت: در استان مازندران ۷۵ نوع محصول کشاورزی وجود دارد، که قریب ۱۰ محصول آن به‌دلیل قابلیت بالای صادرات به کل کشور و جهان  دارای اهمیت است.

وی با اعلام اینکه بخش کشاورزی در استان مازندران با تنوع محصولات کشاورزی که در شهرهای مختلف آن تولید می‌شود، اظهار کرد: بخش کشاورزی مازندران به‌عنوان نگین کشاورزی کشور مطرح شده است.

رئیس جهاد کشاورزی مازندران افزود: در بحث صادرات برنج و مرکبات به‌دلیل حجم بالای تولید در این استان موفق عمل کردیم.

شهیدی‌فر بیان کرد: شهرستان جویبار از شهرستان‌های خاص استان مازندران است، که کشاورزان در تمامی فصول محصولات متنوعی را تولید می‌کنند.

وی تأکید کرد: باید به این نکته نیزتوجه کنیم که صنعت‌گران این شهرستان در حوزه تولید ادوات کشاورزی در این استان بسیار سرآمد و موفق هستند.