به گزارش جویباران،  علی اصغر ایزدپناه در جلسه شورای آموزش‌و‌پرورش شهرستان جویبار با تبریک فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: با توجه به ساختار موجود در هدایت دانش‌آموزان به سمت رشته‌های فنی و کارودانش با محدودیت‌هایی از جمله فضای آموزشی و تجهیزات مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه ۴ هنرستان مستقل و یک هنرستان وابسته در شهرستان جویبار داریم بیان کرد: ۵۹ کلاس در رشته‌های فنی و کارودانش فعال در جویبار هستند که ۳۸ کلاس در سطح شهر و ۲۱ کلاس در روستا قرار دارد.

 

رئیس آموزش و پرورش جویبار افزود: با تلاش همکاران در آگاه‌سازی دانش‌آموزان به اهمیت رشته‌های فنی، حدود ۳۳ درصد دانش‌آموزان جویباری در رشته‌های کارودانش و فنی‌وحرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند.

 

ایزدپناه با اشاره به برگزای برنامه‌های مختلف در ایام‌الله دهه فجر تصریح کرد: نواختن زنگ انقلاب، تجلیل از نخبگان قرآنی، فرهنگی و هنری، اعزام ۶ دیستگاه اتوبوس دانش‌آموزان پسر به مناطق راهیان نور، برگزاری مسابقات ورزشی بومی محلی، اکران فیلم، برگزاری پرسمان دانش‌آموزی با موضوع انقلاب، برگزاری کلاس‌های مهارت زندگی، دیدار با خانواده‌های معزز شهدای دانش‌آموز و فرهنگی، برگزاری نهضت روشنگری و حضور گسترده دانش‌آموزان و فرهنگیان در راهپیمایی ۲۲ بهمن از جمله مهم‌ترین برنامه‌های آموزش‌وپرورش جویبار در دهه فجر است.

 

 

عسکر کاظمی رئیس اداره فنی‌و‌حرفه‌ای و کارودانش آموزش‌و‌پرورش مازندران در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان جویبار گفت: شورای آموزش‌‌وپرورش هر شهرستان به‌عنوان مرکز سیاست‌گذاری تعلیم و تربیت و روح این شورا مشارکت است.

وی با بیان اینکه باید باورها نگرش‌ها به رشته‌های فنی و کارودانش تغییر کند اظهار کرد: استقبال دانش‌آموزان در سال‌های اخیر به رشته‌های فنی و کاردانش نشان از تغییر باورها و نگرش خانواده‌ها و دانش‌آموزان به این رشته‌ها است.

رئیس اداره فنی‌و‌حرفه‌ای و کارودانش آموزش‌و‌پرورش مازندران اعلام کرد: ۱۵ هزار دانش‌آموز امسال به هنرستان‌های استان اضافه شدند که مهم‌ترین مشکل ما در این مسیر کمبود فضا، تجهیزات و نیروی انسانی است.

کاظمی یکی دیگر از مشکلات رشته‌های فنی و کاردانش را تغییر ۳ ساله شدن این رشته و تغییر اساسی کتب درسی بدون اینکه تجهیزات این رشته‌ها به‌روز شود دانست.

وی خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد دانش‌آموزانی که در رشته‌های فنی و کارودانش تحصیل کردند صاحب شغل و کسب‌وکار شدند.

رئیس اداره فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش آموزش‌و‌پرورش مازندران بیان کرد: باید در کنار شایستگی فنی و تخصصی دانش‌آموزان به آن‌ها مهارت کسب و کار را آموزش دهیم.

کاظمی بااشاره به اینکه ۳۵۰ هنرستان در استان وجود دارد اظهار کرد:  دانش‌آموزان استان مازندران در ۸۸ در رشته‌ کاردانش و فنی‌وحرفه‌ای در ۳۱ رشته مشغول  به تحصیل هستند.

وی به برون سپاری آموزش رشته‌های فنی و کارودانش اشاره و عنوان کرد: امسال ۲۴ درصد آموزش دانش‌آموزان رشته‌های فنی و کارودانش با هزینه‌ای به ارزش ۳ میلیارد و دویست میلیون تومان برون سپاری شده است.

افزود: در شهرستان جویبار دانش‌آموزان در ۱۷ رشته کارودانش و ۶ رشته فنی‌وحرفه‌ای به تحصیل مشغول هستند.

رئیس اداره فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش آموزش‌و‌پرورش مازندران در پایان گفت: اگر سهم‌بری آموزش‌وپرورش از اعتبارات شهرستانی افزایش یابد و با بهره‌مندی از ظرفیت شهرک‌های صنعتی شهرستان می‌توان رشته‌‌های فنی و کارودانش را توسعه بخشید.

سید علی اسد فرماندار شهرستان جویبار دراین جلسه تأکید کرد: نوع نگاه ما باید مشارکتی و کاهش مشکلات باشد.

وی با بیان اینکه آینده کشور در کلاس‌های درس امروز در مدارس شکل می‌گیرد اظهار کرد: یکی از ضروریات امروز آموزش‌وپرورش توسعه و تقویت رشته‌های فنی حرفه ای و کاردانش باید باشد.

فرماندار جویبار تصریح کرد: باید به دانش‌آموزان و خانوده‌های آن‌ها اهمیت این رشته‌ها گفته شود تا نگاه و نگرش آن‌ها در این زمینه تغییر کند.

اسد خاطرنشان کرد: اکثر کسانی که در رشته‌های فنی‌وحرفه‌‌ای یا کارودانش تحصیل کردند امروز دارای شغل و کسب‌وکار هستند که این امر کشور را در کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک می‌کند.

وی افزود: معرفی کارآفرینان موفق در این زمینه می‌تواند مشوق خوبی برای ورود دانش‌آموزان به این عرصه باشد.