به گزارش جویباران،اخیراً  وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد: ما از ایران دو خواسته داریم؛ ایران باید نسبت به تولید موشک‌ها و به‌ویژه صادرات آن‌ها به‌سوى گروه‌هاى شبه‌نظامى در خاورمیانه، هم‌چنین براى حوثى‌ها تجدیدنظر کند.

این مقام گستاخ فرانسوى مدعى شد: گفتگوهاى سختى را با ایران آغاز کرده‌ایم که باید ادامه داشته باشد و اگر این گفتگوها به نتایج مطلوب نرسند ما آماده هستیم تا با اعمال تحریم، پاسخ قاطعانه‌اى به ایران بدهیم.

اروپایى‌ها دو پرونده ساختگى و جنجالى را همراه و همگام با آمریکا علیه جمهوى اسلامى گشوده‌اند و پیش مى‌برند. یکى طرح اتهامات‌بى‌پایه و اساس تروریستى که اخراج و دستگیرى غیرقانونى دیپلمات‌هاى ایران در همین راستاست و دیگرى جنجال علیه برنامه موشکى ایران و تلاش براى ارجاع آن به شوراى امنیت و تحریم در این زمینه.

سه کشور اروپایى رسماً از اعمال تحریم‌هاى جدید علیه ایران سخن مى‌گویند، برلین پروازهاى ماهان به آلمان را تعلیق مى‌کند، پاریس از لزوم مذاکرات موشکى و مجازات ایران سخن مى‌گوید و جرمى‌هانت، وزیر خارجه انگلیس نیز به‌عنوان اولین وزیر خارجه اروپایى از شرکت در نشست لهستان سخن مى‌گوید. اروپایى‌ها با این سیاست سعى دارند نقض عهد و بدهى برجامى خود را به حاشیه رانده و در فرایندى معکوس، ایران را در جایگاه بدهکار بنشانند.

با توجه به دستگاه تبلیغاتى عرض و طویل جبهه استکبار به رهبرى آمریکا دور از انتظار نیست که در صورت پذیرش کانال ویژه مالى بشردوستانه! رسانه‌هاى آمریکا این طرح را به‌مثابه برنامه نفت در برابر غذا و دارو سازمان ملل متحد در مواجهه با رژیم بعث عراق تصویرسازى نمایند که این خود مى‌تواند به پیشبرد پروژه ایران هراسى و قهرمان‌سازى از آمریکا کمک شایانى نماید.

هویج SPV و چماق تهدید و تحریم موشکى و منطقه‌اى به زودى از اروپا مى‌رسد. نه فریب این هویج گندیده را باید خورد و نه مرعوب چماق قلابى شد. بهترین نسخه مواجهه با این چماق و هویج، توصیه اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار جمعى از مردم قم (۱۹/۱۰/۹۷) است که فرمودند؛ «شجاعت و عقلانیّت.

 

 

در واکنش به ادعاى مذاکره با ایران بر سر برنامه موشکى و نفوذ منطقه اى، وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد؛ قابلیت‌هاى موشکى ایران بخشى از توان مشروع دفاعى و ضامن امنیت ملى جمهورى اسلامى ایران است که بر دکترین بازدارندگى استوار است. جمهورى اسلامى ایران همواره خواستار تحکیم صلح و ثبات در منطقه بوده است و فروش انبوه سلاح‌هاى پیچیده و تهاجمى از سوى آمریکا و برخى کشورهاى اروپایى ازجمله فرانسه را عامل برهم خوردن ثبات و توازن منطقه مى‌داند. جمهورى اسلامى ایران قابلیت‌هاى دفاعى خود را بر مبناى ارزیابى واقعى از تهدیدهاى موجود طراحى کرده و تا هر کجا که لازم بداند آن‌را تقویت خواهد کرد. توان موشکى ایران قابل مذاکره نیست و این نکته در جریان گفتگوهاى مستمر سیاسى که بین ایران و فرانسه انجام مى‌شود به اطلاع طرف فرانسوى رسیده است.

وزارت امور خارجه تهدید به اعمال تحریم‌هاى جدید موشکى از سوى وزیر امور خارجه فرانسه را خلاف روح حاکم بر گفتگوهاى سیاسى و همکارى‌هاى دو کشور دانسته و تأکید کرد: هرگونه تحریم جدید از سوى کشورهاى اروپایى منجر به تجدیدنظر ایران در نحوه تعاملات خود با این کشورها خواهد شد.

درباره این اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه توجه به نکات زیر ضرورى به نظر مى‌رسد:

 

*حلقه‌اى از یک زنجیر

موضع اخیر وزیر خارجه فرانسه نه جدید و نه تعجب آور است. حدود دو ماه پیش آمریکا مدعى شد ایران آزمایش موشکى جدیدى انجام داده که مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شوراى امنیت سازمان ملل است. در پى این ادعا، فرانسه، انگلیس و آلمان با ارسال نامه‌اى به شوراى امنیت خواستار نشست این شورا درباره ادعاهاى مربوط به انجام آزمایش موشکى توسط ایران شدند. این نشست پشت درهاى بسته انجام شد و «فرانسوا دلاتره»، نماینده فرانسه در سازمان ملل با تکرار ادعاهاى‌بى‌اساس درباره برنامه موشکى ایران گفت: «ما بار دیگر تأکید مى‌کنیم که برنامه موشکى ایران و پرتاب این موشک بالستیک میان‌برد با قطعنامه ۲۲۳۱ شوراى امنیت ناهمسو است. به‌همین‌دلیل است که ما در جایگاه کشور فرانسه از ایران مى‌خواهیم فوراً هرگونه فعالیت مربوط به موشک‌هاى بالستیک که براى حمل سلاح‌هاى هسته‌اى طراحى شده‌اند را متوقف کند.»

ازاین‌رو ادعاى اخیر وزارت امور خارجه فرانسه را مى‌توان حلقه‌اى از یک زنجیر دانست. زنجیرى که پس از تضعیف و مهار توان هسته‌اى ایران، به‌دنبال مهار منطقه‌اى ایران است و در این‌راه از انواع و اقسام ابزارها استفاده مى‌کند. یکى از اصلى‌ترین مسائل در این زمینه آن است که کشورهاى غربى باید موضوع را همیشه زنده و تازه نگه داشته و مانع از به حاشیه رانده شدن آن شوند. پس باید به‌طور مداوم و پیوسته درباره آن جنجال آفرینى کنند. موضع‌گیرى وزیر امور خارجه فرانسه از این منظر قابل بررسى است.

 

*بدعهدى و طلبکارى‌

اظهارات گستاخانه فرانسه درباره توان موشکى و نفوذ منطقه‌اى جمهورى اسلامى ایران در حالى است که اروپایى‌ها (به‌خصوص سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان به‌عنوان سه کشور طرف معاهده برجام) بدهى کلانى به ایران دارند. حدود ۹ ماه از خروج آمریکا از برجام مى‌گذرد و قرار بود اروپایى‌ها به سرعت و ظرف چند هفته عواید ایران در ادامه تعهدات برجامى را تضمین کنند. على‌رغم گذشت این مدت طولانى، اروپا از مرحله حرف فراتر نرفته و هنوز اقدامى عملى در این زمینه صورت نگرفته است. با وجود این مسأله، اروپایى‌ها دو پرونده ساختگى و جنجالى را همراه و همگام با آمریکا علیه جمهوى اسلامى گشوده‌اند و پیش مى‌برند. یکى طرح اتهامات بى‌پایه و اساس تروریستى که اخراج و دستگیرى غیرقانونى دیپلمات‌هاى ایران در همین راستاست و دیگرى جنجال علیه برنامه موشکى ایران و تلاش براى ارجاع آن به شوراى امنیت و تحریم در این زمینه. این رفتار اروپا در حالى است که آن‌ها از ارجاع خروج غیرقانونى آمریکا از برجام به شوراى امنیت و محکومیت آن، امتناع کردند. ممکن است گفته شود آمریکا این اقدام و قطعنامه پیشنهادى را وتو مى‌کرد اما اروپایى‌ها حتى از گام برداشتن در این مسیر نیز خوددارى کردند. سه کشور اروپایى رسماً از اعمال تحریم‌هاى جدید علیه ایران سخن مى‌گویند، برلین پروازهاى ماهان به آلمان را تعلیق مى‌کند، پاریس از لزوم مذاکرات موشکى و مجازات ایران سخن مى‌گوید و جرمى‌هانت، وزیر خارجه انگلیس نیز به‌عنوان اولین وزیر خارجه اروپایى از شرکت در نشست لهستان سخن مى‌گوید. اروپایى‌ها با این سیاست سعى دارند نقض عهد و بدهى برجامى خود را به حاشیه رانده و در فرایندى معکوس، ایران را در جایگاه بدهکار بنشانند.

 

*ساز و کار سرکارى !

هفته‌هاست که اروپایى‌ها مى‌گویند در حال راه اندازى ساز و کار ویژه مالى موسوم به SPV براى تجارت با ایران هستند. نکته قابل توجه آن‌که اروپایى‌ها راه اندازى عملى این کانال را مشروط به پذیرش دستورات FATF از سوى ایران کرده‌اند و در واقع یک جور باج‌خواهى نیز در این زمینه دارند.

وزیر خارجه آلمان اعلام کرده است این ساز کار براى تجارت مبادلات انسانى – شامل غذا و دارو- خواهد بود. کارشناسان بر همین اساس این کانال را HSPV یا کانال ویژه تبادلات انسانى نام گذارى کرده‌اند. چیزى شبیه نفت در برابر غذا! اتحادیه اروپا مدعى شده است که به‌دلیل فشارهاى آمریکا قادر به اجراى SPV به شکل عام نخواهد بود و تنها مى‌تواند شکل کانال ویژه مالى را به‌صورت محدود ایجاد نماید.

این ادعاى جدید و البته مشکوک اروپا در ابتدا این‌گونه مطرح شد که اروپا از طریق کانال ویژه مالى قادر به خرید نفت ایران نخواهد بود اما در نهایت اعلام شد که ایران از طریق SPV تنها قادر به خرید مواد غذایى و دارو خواهد بود. در واقع اروپا با عقب نشینى در مقابل ترامپ تصمیم گرفته است تا تبادل اقتصادى خود با کشورمان را حتى در چهارچوب کانال ویژه مالى، تنها در قالب دروغین بشردوستانه (Humanitarian) ! ادامه دهد لذا طرح جدید اتحادیه اروپا H-SPV نامیده مى‌شود!

با توجه به‌عنوان این پیشنهاد جدید اتحادیه اروپا پر واضح است که هدف از انتخاب این عنوان، تحقیر ایران در جوامع بین‌المللى است زیرا این طرح به‌طور کلى خلاف پیشنهاد اولیه اروپا به کشورمان است و برخلاف انتظار اولیه حداقل نیازهاى وارداتى کشورمان را از اروپا تأمین خواهد کرد لذا اصرار کشورمان بر اجراى این پیشنهاد جدید (H-SPV) و عدول از خواسته قبلى که اجراى تمام و کمال SPV بود موجب خواهد شد که این پیام به جهان مخابره گردد که ایران به‌دلیل تشدید فشارهاى اقتصادى داخلى و خارجى ناچار به حفظ برجام و قبول حداقل امتیازهاى اقتصادى از اروپا شده است.