به گزارش جویباران، سید علی اسد فرماندار شهرستان جویبار در اولین جلسه شورای اداری این شهرستان در سال ۹۸ با عرض تبریک سال جدید و همچنین تسلیت جان باختن تعدادی از هم‌وطنان در سیل اخیرکشور اظهار کرد: در سیل اخیر زیرساخت‌های مناسبی در شهرستان جویبار وجود نداشت تا از این میزان آب استفاده کنیم.

 

وی با بیان اینکه به ۲۵ روستا در سیل اخیر خسارت وارد شد گفت: به ۷ روستا شدت خسارت بیشتری وارد و ۲ روستا تخلیه شد.

 

فرمانداری جویبار تصریح کرد: طغیان آب از سه بخش غرب شهرستان، سرریز شدن آب رودخانه سیاهرود و مازاد آب اراضی فرح آباد وارد شهرستان جویبار شد.

 

اسد بااشاره به اینکه باید زندگی و اشتغال مردم به سرعت به روال عادی برگردد بیان کرد: باید با برنامه‌ریزی درست و بازسازی؛ شرایط را برای زندگی و کسب وکار دوباره مردم مهیا کنیم.

 

وی با تشکر از نیروهای بسیجی و سپاه پاسداران و نهادهای امدادی و خدماتی جویبار در کمک‌رسانی به مردم در سیل اخیر اظهار کرد: خسارت مالی سیل اخیر در شهرستان بیش از ۵۰ میلیارد تومان است که البته این میزان برآورد اولیه از خسارت‌ها بوده و امکان افزایش میزان خسارت در روزهای آینده وجود دارد.

 

فرماندار جویبار به میزان خسارت به واحدهای مسکونی اشاره و عنوان کرد: ۷۰۰ واحد مسکونی در سیل دچار خسارت شدند که ۴۰۰ نفر از آن‌ها به بانک‌ها برای دریافت کمک بلاعوض ۲ میلیون تومانی معرفی شدند که ۳۰۰ از آن‌ها این کمک را تاکنون دریافت کردند.

 

اسد همچنین بر لایروبی انهار، روخانه‌ها، زهکش‌ها و آب‌بندان‌ها تأکید کرد.

 

خسارت ۱۳۳۹ میلیارد تومانی سیل به مازندران

علی اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران در این جلسه گفت: ۱۲ شهرستان و ۷۵۲ روستا در سیل اخیر دچار خسارت شدند.

 

وی با تشکر از حضور سپاه و گروه‌های بسیجی و جهادی در کمک‌رسانی به مردم اظهار کرد: در فاز اول امداد و نجات را به خوبی انجام دادیم و سپس به توزیع اقلام غذایی به کمک سپاه و هلال احمر پرداختیم.

 

مدیرکل مدیریت بحران مازندران با بیان اینکه کار سخت ما اکنون شروع شده گفت: اکنون کار سخت یعنی بازسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده توسط بنیاد مسکن، سپاه پاسداران، بهزیستی و کمیته امداد آغاز شده است.

 

احمدی افزود: با کمک بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و خیرین قرار شده سیمان، شیشه‌های واحدهای مسکونی و برخی لوازم خانگی به صورت رایگان در اختیار خانواده‌های خسارت دیده توزیع شود.

وی به میزان خسارت سیل در استان مازندران اشاره و عنوان کرد: کل خسارتی که سیل به بخش‌های مختلف در استان مازندران وارد کرده یک هزار و ۳۳۹ میلیارد تومان بوده است.

 

مدیرکل مدیریت بحران مازندران میزان تسهیلات برای تعمیر واحدهای مسکونی را ۱۵ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت و ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض برای تعمیر واحدهای مسکونی خسارت دیده پرداخت خواهد شد و همچنین برای ساخت واحدهای روستایی ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت، برای ساخت واحدهای شهری ۱۲ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت و برای جبران خسارت به لوازم واحدهای تجاری تا سقف ۴۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت به خسارت دیده‌گان پرداخت می‌شود.

 

احمدی همچنین تصریح کرد: در حوزه امهال تسهیلات نیز یک و نیم میلیارد تومان به شهرستان جویبار ابلاغ شد.

 

آیت‌الله محمدتقی نادعلیزاده امام جمعه شهرستان جویبار در جلسه شورای اداری با بیان اینکه از مدیریت شهرستان در مدیریت سیل اخیر راضی هستم اظهار کرد: مدیران باید سرعت و جدیت بیشتری برای حل کامل مشکلات مردم در دستور کار قرار گیرد.

 

وی با اشاره به شعار سال از سوی مقام معظم رهبری افزود: باید تمام مدیران این رهنمود را نصب العین خود قرار دهند تا کشور هر چه سریع‌تر در مسیر پیشرفت حرکت کند.