به گزارش جویباران، جویبار نامی است که در چند سال گذشته با قهرمانی ورزشکارانش در مسابقات جهانی و المپیک در رشته ورزشی کشتی در ایران و جهان خوش‌نام بوده و نام جویبار در ایران اسلامی با درخشش نام‌آوران این دیار با بغض، شور و هیجان همراه است.

اما باوجودآنکه در دور اول سفر رئیس‌جمهوری و کاروان تدبیر و امید به استان مازندران ساخت و تجهیز سالن کشتی با ظرفیت هشت هزار نفر در جویبار تصویب شد اما با تغییر پی‌درپی مدیریت در وزارت ورزش و جوانان این طرح مهم عمرانی-ورزشی شهرستان اکنون به همت و تلاش پیمانکار این پروژه که بسیج سازندگی است با تزریق اعتبار قطره‌چکانی, کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصادی معتقدند با توجه به اینکه اکنون مشکلات اقتصادی و معیشتی گریبان مردم کشور را گرفته و صدها طرح نیمه‌تمام ورزشی از دولت‌های گذشته به دولت تدبیر و امید به ارث رسیده ، شاید پیگیری ساخت سالن کشتی در جویبار کار پسندیده‌ای نباشد اما باید به این نکته مهم توجه داشت که عملیات کلنگ زنی و تصویب ساخت این طرح ورزشی در دولت تدبیر و امید انجام شد و این دولت نسبت به اتمام و تکمیل آن مسئول است.

به ارث گذاشتن طرح‌های کلنگ زنی شده عمرانی، ورزشی و اقتصادی به دولت‌های دیگر و تخصیص نیافتن اعتبارها، تعهد و انگیزه مردم برای حمایت مستمر از این دولت را کاهش می‌دهد.

از سوی دیگر جویبار شهر عاشقان کشتی است و روا نیست در دیار حسن یزدانی، رضا یزدانی، کمیل قاسمی، مسعود اسماعیل‌پور،‌مهدی حاجی‌زاده و ده‌ها قهرمان نامی جهان و المپیک خانه کشتی موردنیاز و خاص کشتی گیران وجود نداشته باشد.

 

از سوی دیگر کم‌آبی از چالش‌های همه‌ساله جویبارنشینان است و باوجودآنکه جویبار از سال ۷۶ تاکنون از مجموعه قائم‌شهر جداشده و به شهرستانی مستقل بر اساس تقسیمات کشوری تبدیل‌شده اما همچنان از شبکه مستقل آب بی‌بهره است و تأمین آب آشامیدنی این شهر از سوی شهرستان سیمرغ انجام می‌شود.

از سوی دیگر به گفته کارشناسان دستکم بیش از ۳۵ درصد شبکه و لوله‌های انتقال آب در شهرستان جویبار در بخش شهری و روستایی فرسوده است که این‌ امر در هدر رفت آب آشامیدنی تأثیرگذار است.

باوجودآنکه بخش قابل‌توجهی از‌ جمعیت شهرستان جویبار در روستاها زندگی می‌کنند و شغل اصلی مردم این مناطق دامداری و کشاورزی است تأمین آب در جویبار از دغدغه‌های به‌حق مردم این دیار است که مسئولان امر برای تسریع در اجرای طرح‌های تأمین و انتقال آب باید اقدام کنند.

کارشناسان حفر چند حلقه چاه دیگر و نوسازی شبکه و لوله‌های انتقال آب را از راهکارهای اساسی رفع چالش کم‌آبی در جویبار می‌دانند.

از سوی دیگر جویبار باوجود برخورداری از جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و طبیعی ظرفیت ممتاز در جذب گردشگر را دارد که تاکنون به دلایل مختلف این ظرفیت مهم اقتصادی در این شهرستان شکوفا نشده است.

اکنون بیش از ۶۰درصد محورهای ارتباطی برون‌شهری جویبار نیازمند بازسازی است و تسریع در بازسازی این جاده‌ها و تکمیل چهار باندِ شدن محور قائم‌شهر-جویبار و بازسازی محور منتهی به سواحل دریای نیلگون خزر در حوزه این شهرستان می‌تواند توسعه دیار جویبار را رقم بزند.

بدون شک توسعه جویبار با برنامه‌ریزی اصولی برای رفع مشکلات زیرساختی و توجه به خواسته‌های مردم امکان‌پذیر است و در این شهرستان با توجه به برپایی بازار هفتگی و تاریخی جمعه‌بازار ظرفیت بی‌نظیر گردشگری وجود دارد که باید با اصلاح زیرساختی به‌خصوص در حوزه راه برای ماندگار و حضور مستمر گردشگران در جویبار تلاش کرد.

 

محمد نصرالله پور

کارشناس شهرسازی