به گزارش جویباران، در سال ۱۳۹۳ اولین دوره رقابت‌های لیگ جهانی کشتی‌آزاد به عنوان بزرگ‌ترین رویداد کشتی در شهرستان جویبار برگزار و از همان ابتدا نقل و قول‌هایی برای انتقال بازی‌ها به مرکز استان به دلیل نبود امکانات آغاز شد. در آن سال‌ها فقط دوسالن مهدی حاجی‌زاده و رضا یزدانی به عنوان بزرگ‌ترین سالن‌های کشتی جویبار بودند که ظرفیت آن‌ها به ۲ هزار نفر هم نمی‌رسید. پس از بازی‌های درخشان و برگزاری خوب این مسابقات در این شهرستان و مهم‌تر از همه استقبال کم‌نظیر علاقمندان جویباری و سایر شهرستان و استان‌های دیگر از این رقابت‌ها، مسئولین وزارت ورزش و استانی را برای ساخت یک سالن بزرگ ۱۰ هزار نفری ترغیب کرد. پس از صحبت‌های فراوان مسئولین در نهایت ساخت سالن ۵ هزار نفری کشتی در شهرستان جویبار را به تصویب رسانیدند.  ساخت این سالن کشتی از مصوبات ناتمام دولت دهم بود که در نهایت در سفر روحانی به استان مازندران دستور ساخت آن مصوب شد تا اینکه در شهریور ماه سال ۹۵ به مناسبت موفقیت کشتی‌گیران جویباری در المپیک ریو، گودرزی وزیر سابق ورزش و جوانان یک ماه قبل از رفتنش از کابینه دولت یازدهم با حضور در مراسم تجلیل ازاین کشتی‌گیران در شهرستان جویبار کلنگ سالن ۵ هزاری نفری را به زمین زد.

 

در آن زمان سید مناف هاشمی معاون وزیر سابق ورزش و جوانان گفته بود ۳۰ میلیارد تومان برای احداث ورزشگاه ۵ هزار نفری جویبار در نظر گرفته شده و مبلغ اولیه آن برای تجهیز کارگاه تأمین اعتبار شده است که انشاءالله این پروژه تا پایان دو سال تکمیل و به بهره‌برداری برسد؛ اما تا به امروز که این مطلب نوشته می‌شود کمتر از ۱۵ درصد کار انجام شده است.

 

علت تأخیر در ساخت سالن ۵ هزار نفره کشتی جویبار چیست؟

 

عبدالله رضیان نماینده مردم جویبا، قائمشهر، سیمرغ، سوادکوه و سوادکوه شمالی در مجلس شورای  اسلامی  در نشست با خبرنگاران  از اختصاص پنج میلیارد تومان برای تکمیل پروژه سالن ورزشی پنج هزار نفری جویبار خبر داد گفت: سالن ۵ هزار نفره کشتی شهرستان جویبار از جمله طرح‌هایی بوده که رئیس جمهور قول ساخت آن را در مدت زمان دو سال داده بودند که متأسفانه ۴ سال از زمان کلنگ زنی این پروژه در شهر جویبار می‌گذرد و وزیر ورزش نیز به وظایف خود در تخصیص منابع خوب عمل نکرده است.

 

علی سلیمانی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان جویبار طی گفت‌وگویی در این باره بیان کرد: پروژه ساخت سالن پنج هزار نفر کشتی جویبار یک پروژه ملی با اعتبارات ملی است که پس از برگزاری رقابت‌های لیگ جهانی کشتی در جویبار و همچنین درخشش کشتی‌گیران جویباری در المپیک ریو آغاز شد.

 

وی بیان کرد: این سالن تنها سالن ورزشی بود که شخص رئیس جمهور دستور ساخت آن را داد.

 

رئیس اداره ورزش و جوانان جویبار با بیان اینکه پیمانکاری این پروژه بر عهده بسیج سازندگی سپاه مازندران است اظهار کرد: تاکنون از اعتبار در نظر گرفته شده فقط ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اختصاص پیدا کرده که بسیج سازندگی بسیار خوب توانسته با این اعتبار کم، تا این مرحله پیش برود زیرا اگر پیمانکاری غیر از بسیج سازندگی بود نمی‌توانست این کیفیت خوب را تا این مرحله اجرایی کند.

 

سلیمانی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر خبرهای خوشی از سوی وزیر ورزش و جوانان برای تأمین اعتبار این پروژه به گوش می‌رسد گفت: وزیر ورزش قول مساعد ۱۰ میلیارد تومانی از محل فروش اوراق قرضه را برای تکمیل ساخت این سالن صادر کرد.

 

مهدی ذبیحی مهندس ناظر پروژه سالن  ۵ هزار نفره کشتی شهرستان جویبار گفت: این سالن در زیربنایی به مساحت ۵ هزار متربع در حال ساخت است که از ۵ میلیارد تومان اعتبار اولیه مصوب فقط ۲/۵ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد و پس از بتن‌ریزی و ایجاد ستون به دلیل عدم پیگیری مسئولین شهرستان در تأمین اعتبار، یک سال پروژه متوقف شده است.

 

وی با بیان اینکه با این روند تا ۱۵ سال دیگر نیز این پروژه به پایان نخواهد رسید اظهار کرد: تا دیر نشده و پروژه کارایی خود را ازدست نداده مسئولین شهرستان جویبار و نمایندگان مجلس باید به دنبال پیگیری تأمین اعتبار این پروژه باشند.

 

مهندس ناظر پروژه سالن ۵ هزار نفره کشتی جویبار با اشاره به اینکه بالغ بر یک میلیارد تومان برای تحکیم بستر این سالن هزینه شده است خاطرنشان کرد:  ۴ هزار و ۴۰۰ چاه هشت متری در فاصله یک متر ( شمع کوبی) برای مقاوم‌سازی این سالن حفر شده است.

 

ذبیحی به میزان اعتبار لازم برای تکمیل این پروژه اشاره و عنوان کرد: اعتباری که در ابتدا برای این سالن در نظر گرفته بودند ۳۲ میلیارد تومان بود ولی با شرایط امروز و افزایش چند برابر قیمت ها باید ۶۰ میلیارد تومان برای تکمیل آن تخصیص پیدا کند.

 

۷۰۰ کشتی‌گیر جویباری منتظر یک سالن استاندارد!

با توجه به این روند ساخت، ممکن است این سالن به یک پروژه تاریخی تبدیل شود. اما آنچه حائز اهمیت است ظرفیت و پتانسیل جویبار با فعالیت بیش از ۷۰۰ کشتی‌گیر است که ساخت سالن ۵ هزار نفری نیز شاید جوابگوی تقاضای  کشتی‌گیران این دیار نباشد. بنابراین مسئولان این شهرستان باید ضمن دفاع از حقوق مردم ورزش دوست جویبار از حیثیت ورزشی این شهرستان نیز دفاع کنند، زیرا  ورزش کشتی ایران به نوعی مدیون کشتی‌گیران شهرستان جویبار است که با اقتدار در میادین مختلف پرچم عزیز کشورمان را به احتزار در آوردند تا با ساخت این سالن ورزشی پنج هزار نفری، جویبار بار دیگر بتواند میزبانی مسابقات جهانی و آسیایی را در کشتی بر عهده گیرد و شور شوق بی‌مثالی در کشتی ایران را مانند دهه قبل به صحنه ظهور برساند.