به گزارش جویباران،محمد شعبان‌نیا در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان جویبار با اشاره اصل ۱۵۶ قانون اساسی گفت: براساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی، سه وظیفه مهم بر عهده قوه‌قضاییه نهاده شده که حفظ و احیای حقوق عامه، رسیدگی به شکایات و پیشگیری از وقوع جرم است.

 

وی یکی از مشکلات دادگستری جویبار را حجم زیاد پرونده‌ها دانست و بیان کرد: سال گذشته ۱۰ هزار پرونده در دادگستری شهرستان جویبار ثبت و درج شده است.

 

رئیس دادگستری جویبار افزود: اگر  هر پرونده ۳ طرف داشته باشد یعنی ۳۰ هزار نفر به عنوان شاکی، متهم و خوانده به دادگستری شهرستان جویبار مراجعه کردند.

 

شعبان‌نیا با اشاره به کاهش یک دهم درصدی پرونده‌ها با افزایش شعب رسیدگی در این دادگستری عنوان کرد: شعبه ۱۰۱ کیفری تنها شعبه رسیدگی به پرونده‌ها بود که با توجه به حجم بالای پرونده‌ها، شعبه ۱۰۲ کیفری نیز دایر کردیم تا سرعت رسیدگی به پرونده‌ها افزایش پیدا کند و در نتیجه یک دهم حجم پرونده‌ها کاهش یافت.

 

وی یکی از وظایف قوه قضاییه حفظ حقوق بیت‌المال بیان کرد و گفت: در این رابطه کارهای زیادی انجام شد و در ماه‌های اخیر چند ده هکتار از اراضی بیت‌المال مورد تعرض سوءاستفاده کننده‌گان قرار گرفته بود باز پس گرفته شد و به منابع طبیعی بازگشت.

 

رئیس دادگستری جویبار با بیان اینکه با اراذل و اوباش قاطعانه برخورد می‌کنیم خاطر نشان کرد: با توجه به قانون با قاطعیت با اراذل و اوباش و برهم زنندگان نظم و امنیت برخورد می‌کنیم تا مردم شهرستان جویبار در آرامش و امنیت قرار داشته باشند.

 

شعبان‌نیا در پایان از مردم خواست ضمن رعایت قانون در قراردادهای سنگین مالی با آگاهی و یا با مشورت متخصصین حقوقی اقدام کنند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند و دچار زیان مالی نشوند.