به گزارش جویباران، سید علی اسد در جلسه کارگروه آب کشاورزی در شهرستان جویبار اظهار کرد: کشاورزی به عنوان تأمین کننده امنیت غذایی کشور نقشی موثر در ارتقای اقتصاد کشور و به تبع آن پیدا کردن جایگاهی مطمئن در بازارهای جهانی دارد و اقتصادی کردن تولید دراین حوزه نیز می تواند به ایجاد انگیزه کشاورزان منجر شود.

 

وی با اشاره به بارندگی‌های ابتدای سال گفت: استفاده بهینه از تهدید سیل باعث برکات فراوانی در این شهرستان داشته و رونق خاصی به کشاورزی داده است.

 

فرماندار جویبار تأکید کرد: چاه‌های کشاورزی باید برق‌دار شوند و در توزیع اعتبارات نگاه ویژه‌ای به این موضوع خواهد شد.

 

نجات ۷۰۰ هکتار اراضی کشاورزی از خشکسالی

محمد مدانلو بخشدار مرکزی جویبار در این جلسه با بیان اینکه ۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی جویبار با بارندگی‌هایی ابتدایی سال از خشکسالی نجات یافت گفت: اراضی شالیزاری که حدود ۱۰ سال به دلیل بی‌آبی رها شده بود با همت مردم و مسئولین و با لایروبی انهار امسال به زیر کشت رفت.

 

وی با اشاره به لایروبی رودخانه سیاه‌رود اشاره و عنوان کرد: این لایروبی از اردیبهشت ماه امسال از پل آزان آغاز شده و تا پل جمعه بازار ادامه خواهد داشت و علاوه بر ۲۰۰ میلیون اعتباری که برای آن در نظر گرفته شده، ۴۰۰ میلیون تومان دیگر نیز به آن اختصاص خواهد یافت.

 

اجرای عدالت در اجرای پروژه‌ها در بخش کشاورزی

ذبیح الله متولی رئیس شورای بخش مرکزی در این جلسه با بیان اینکه باید عدالت در اجرای پروژه‌های کشاورزی در روستاها برقرار شود گفت: پهناب و پایین رودپشت، دو روستای بزرگ در بخش مرکزی هستند و حدود ۱۲۰۰ هکتار اراضی کشاورزی در این دو روستا یکپارچه‌سازی شده است و فقط ۳۵۰ متر لاینینگ انجام شد.

 

وی به زمان مناسب لایروبی آب‌بندان‌ها اشاره و عنوان کرد: در شهرستان جویبار در بیش از ۳ هزار هکتار کشت دوم انجام می‌شود که باید در زمان لایروبی آب‌بندان‌ها دقت لازم شود تا کشاورزان دچار مشکل نشوند.

 

امسال شرایط نرمال آبی در بخش کشاورزی داریم

علی شعبانی مدیر جهادکشاورزی جویبار در جلسه کارگروه آب کشاورزی در شهرستان جویبار با بیان اینکه امسال شرایط نرمال آبی در بخش کشاورزی داریم گفت: با بارندگی‌های ابتدای سال خوشبختانه وضعیت آبی به ویژه در بخش کشاورزی در شرایط خوبی قرار داریم و کم آبی نخواهیم داشت.

 

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد سهم طراحی آب‌بندان‌ها در استان مختص به شهرستان جویبار است بیان کرد: ۳۲۰۰ آبندان در استان باید طراحی شود که سهم شهرستان جویبار ۲۰ درصد ازاین مقدار یعنی ۶۰۰ هکتار است.

 

رئیس جهاد کشاورزی جویبار از خرید ۵ هزار تن کلزا در این شهرستان خبر داد و افزود: در خرید گندم نیز با توجه اینکه ۲۳۰۰هکتار اراضی کشاورزی به زیر این کشت رفته است ۵ هزار و ۳۰۰ تن گندم از کشاورزان خریداری شده که در برخی از مزارع ۷ تن در هکتاری نیز برداشت داشته‌ایم.

 

شعبانی به افزایش استقبال مردم به بیمه محصولات اشاره و عنوان کرد: ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان تحت پوشش بیمه هستند که در سال گذشته یک هزار و دویست هکتار بوده است.