به گزارش جویباران،بیست و پنجم تیر هرسال، روز بهزیستی و تأمین اجتماعی نام‌گذاری شده است. سازمانی که مبنای به وجود آمدنش کمک به تأمین حداقل هزینه زندگی خانواده‌های نیازمند و بی‌سرپرست و ایجاد زمینه‌های مناسب برای خودکفایی آنان بوده است. نام‌گذاری چنین روزی، از میزان اهمیت آن در نظام جمهوری اسلامی خبر می‌دهد. طرح اولیه سازمان بهزیستی، توسط شورای انقلاب، در خردادماه سال ۱۳۵۹، با پیگیری و تلاش شبانه‌روزی شهید دکتر فیاض‌بخش به تصویب رسید تا بر اساس اصول بیست‌و‌یکم‌ و بیست‌و‌نهم قانون اساسی، این سازمان بتواند به قشرهای محروم و انسان‌هایی که بنا به دلایل محیطی، اجتماعی، اقتصادی، ارثی و داشتن مشکلات جسمی، روانی، ‌عاطفی، دچار عدم تعادل شده‌اند و بدون حمایت‌های مالی و خدمات دولت، قادر به توانایی و خودکفایی‌ اقتصادی نیستند، کمک کند.

* تشکیل بهزیستی از برکات انقلاب‌

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تشکیلات متمرکزی برای ارائه خدمات بهزیستی وجود نداشت و خدمات نسبتاً مشابهی به‌صورت پراکنده توسط دستگاه‌های مختلف ارائه می‌شد.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران سازمان بهزیستی کشور در بیست‌و‌چهارم خرداد‌ماه ۱۳۵۹ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب اسلامی تشکیل شد. شهید دکتر محمد‌علی فیاض‌بخش پس از آن‌که به پراکندگی سازمان‌های رفاهی و توان‌بخشی کشور و عدم هماهنگی لازم بین آن‌ها پی برد، با کمک و همفکری شهید سید محمدباقر لواسانی و تنی چند از همفکرانش لایحه تشکیل سازمان بهزیستی کشور را به شورای انقلاب پیشنهاد کرد و پس از تصویب آن باکار پیگیر و مستمر به سازماندهی تشکیلات و برنامه‌ریزی برای فعالیت نوین سازمان بهزیستی پرداخت و در مدت کوتاهی توانست ارگان دولتی و کارآمدی برای خدمت به محرومان و مستضعفان کشور ایجاد کند.

*سازمان بهزیستی، کمک به قشرهای محروم‌

بهزیستی، سازمانی فرهنگی، اجتماعی و امدادی است که به‌منظور گسترش رحمت الهی در جامعه و حفظ ارزش‌ها و کرامات والای انسانی، مجموعه خدماتی را ارائه می‌دهد. این سازمان برای کمک به قشرهای محروم و انسان‌هایی که بنا به دلایل محیطی، اجتماعی، اقتصادی و ارثی و نیز داشتن مشکلات جسمی، روانی، عاطفی، گرفتار مشکلات و دچار عدم تعادل شده‌اند، تأسیس شده است. بهزیستی با کمترین حمایت‌های دولتی و با تکیه بر مشارکت مردمی و همکاری سازمان‌ها، در راه گسترش خدمات توان‌بخشی، امدادی، بازپروری و کمک به تأمین حداقل نیازهای گروه‌های کم‌درآمدی که قادر به توانایی و خودکفایی اقتصادی نیستند، فعالیت می‌کند.

*احسان و دست‌گیری، توفیق الهی‌

در آموزه‌های آسمانی دین مبین اسلام، پیوسته به احسان و دست‌گیری از کسانی سفارش شده که به کمک و یاری، ‌نیازمند هستند. آزمون همه انسان‌ها در این دنیا با فقر و ضعف نیست، بلکه بعضی با ثروت و قدرت مالی یا توانمندی جسمانی آزموده می‌شوند. در دین اسلام نیز ملاک قبولی در آزمون‌های الهی، میزان اخلاص در کمک است‌.

احسان و دست‌گیری از مستمند، توفیق الهی است که تنها نصیب عده‌ای می‌شود که سزاوار لطف پروردگارند. دستی که معبد نیکی و مجرای امداد باشد، دست خداست که از آستین خلق بیرون آمده است و بهزیستی و کمک‌رسانی به هر شیوه‌ای که امکان آن فراهم شود، لطفی است که شامل حال نیکوکاران گردد. امام باقر(ع) در مورد نتیجه نیکوکاری می‌فرماید: «نیکوکاری و صدقه پنهانی، فقر را از بین می‌برد، عمر را زیاد و هفتاد مرگ بد و ناگوار را دفع می‌کند.»

*وظایف سازمان بهزیستی‌

بی‌تردید، سلامت جسم و جان و روان، زیربنایی‌ترین عامل پیشرفت و تکامل جامعه است. امروزه برای دست‌یابی‌ به این هدف، با اجرای برنامه‌های پیشرفته بهداشتی و بهزیستی در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، افراد ناتوان جامعه از دوران شیرخوارگی تا سالخوردگی تحت مراقبت قرار دارند تا سلامتشان تأمین شود. یکی از وظایف سازمان بهزیستی، کمک به تأمین نیازهای افراد و خانواده‌های بی‌سرپرست و ایجاد زمینه‌های مناسب برای خودکفایی آنان است. این سازمان، ساختاری است که به‌طور علمی به بررسی نارسایی‌ها و مشکلات اجتماعی می‌پردازد و از نیروی‌ متخصصان و کارشناسان علوم اجتماعی و بهداشتی برخوردار است و معضل‌های اجتماعی را از ریشه درمان می‌کند و از بین می‌برد.

۱رسیدگی به وضعیت معلولان‌

یکی از مسؤولیت‌ها و وظایف سازمان بهزیستی، رسیدگی به وضع معلولان جامعه است. سازمان بهزیستی، در کار برنامه‌ریزی و درمان و یا نگهداری از این معلولان تلاش می‌کند و با خدمات رایگان خود، باری از دوش خسته خانواده‌های این نیازمندان برمی‌دارد؛ ولی با توجه به حجم انبوه معلولان در کشور، لزوم توجه جدی به این قشر از جامعه، توسط مسئولان و دست‌اندرکاران را می‌طلبد.

۲ رسیدگی به وضعیت زنان بی‌سرپرست‌

یکی از برنامه‌های سازمان بهزیستی، سرپرستی، کمک و مساعدت‌های مالی به زنان بی‌سرپرست است؛ زنان آبرومندی که سرپرست خانواده یا خانواده‌هایی بی‌مرد هستند که دست تقدیر روزگار، نان‌آور خانه‌شان را از آن‌ها گرفته است. این گروه، هم نیازمند کمک‌های مالی برای گذراندن زندگی خود هستند و هم به برنامه‌های مشاوره‌ای در زمینه تربیت فرزندان و مشکلات زندگی‌شان نیازمندند.

۳پوشش نیازمندی‌های کودکان بی‌سرپرست‌

از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان بهزیستی، سرپرستی و کمک مالی به زنان و کودکان بی‌سرپرست است. در هر جامعه افرادی هستند که جزو گروه‌های آسیب‌دیدگان اجتماعی شمرده می‌شوند. در این میان، باید فرزندان بی‌سرپرست، بد سرپرست یا محروم از پدر و مادر را جزو این گروه قرار داد.

۴حل مشکلات روشن‌دلان‌

گروهی از معلولان جسمی که زیر نظر سازمان بهزیستی قرار دارند، روشن‌دلان عزیز کشورمان هستند. کارشناسان بر این باورند که دست‌یابی به راهکارهای عملی در حل مشکلات نابینایان، تنها با مشارکت خود آن‌ها و خانواده‌هایشان امکان‌پذیر است. برخلاف تصور مردم و مسئولان، نابینایان و روشن‌دلان، توان انجام کارهای گوناگون را دارند، امّا تاکنون، از توانایی آنان استفاده بهینه نشده است. نکته مهم دیگر این‌که، بهزیستی لازم است که خانواده‌های این عزیزان را توجیه کند که با برخورد مناسب و دادن روحیه به آن‌ها، از بروز مشکلات روانی نظیر افسردگی، انزواطلبی و بی‌اعتمادی بین آن‌ها جلوگیری به عمل آید.

۵طرح درمان اعتیاد معتادان‌

یکی از خدمات سازمان بهزیستی کشور برای مددجویان نیازمند است. در این شیوه، دارو درمانی وجود ندارد و محور و هدف درمان، تغییر در شیوه زندگی و بازتوانی و توان‌بخشی در شخص بر اساس یادگیری اجتماعی و قواعد زندگی اجتماعی است. از بیمار خواسته می‌شود آن‌گونه رفتار کند که باید باشد، نه به‌صورتی که اکنون رفتار می‌کند.

بی‌تردید، سلامت جسم و روان، زیربنایی‌ترین عامل پیشرفت و تکامل یک جامعه است و امروزه برای دستیابی به این هدف با اجرای برنامه‌های پیشرفته بهداشتی و بهزیستی در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، افراد جامعه از دوران شیرخوارگی تا پایان زندگی تحت مراقبت قرار می‌گیرند و سازمان‌های ذی‌ربط با دقت در مواد غذایی و تغذیه، سالم‌سازی محیط زندگی، توسعه برنامه‌های مختلف، پیشگیری و غیره مانع بروز بسیاری از امراض و معلولیت‌ها می‌شوند تا سلامت مردم تأمین شود.

سرانجام اینکه سازمان بهزیستی به‌منظور نیل به اهداف خود با اتخاذ تدابیر لازم و حمایت‌های گوناگون از کودکان نیازمند، زنان و کودکان بی‌سرپرست، ابن السبیل (در راه ماندگان) و نیز عرضه خدمات توان‌بخشی به معلولان جسمی و ذهنی، مبتلایان به بیماری‌های صعب‌العلاج، معتادان و ناسازگاران اجتماعی و هم‌چنین پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های‌ اجتماعی و غیره با توجه به حفظ ارزش‌ها و کرامات والای انسانی و تکیه‌بر تعاون و همیاری مردم نیکوکار و همکاری‌های نزدیک روحانیون متعهد و سایر طبقات دلسوز کشور تلاش می‌کند.