به گزارش جویباران، انقلاب اسلامى نماز جمعه را که عملى فراموش شده بود احیاء کرد و امروز در جمهورى اسلامى نماز جمعه توانسته است تا حد زیادى به سمت جایگاه واقعى خود حرکت کند و دستاوردهاى خوبى در این عرصه داشته باشد.

 

* امیدآفرینی و امید به آینده

رهبر معظم انقلاب اسلامى در توصیه‌هاى اخیر خود به امامان جمعه متذکر شدند که در خطبه‌هاى نماز جمعه به جنبه‌ى امید آفرینى توجه کنند و در خطبه‌هاى جمعه مطالبى را طرح کنند که امید واقعى و حقیقى در میان جوانان ترویج شود.

ایشان طرح عملکردهاى مثبت و امیدبخش در نماز جمعه را کاملاً ضرورى خواندند و افزودند: حرکتى در زمینه رونق تولید در کشور شروع شده که لازم است مصادیق این جریان امیدبخش در خطبه‌ها بیان شود.

بنابراین وقتى افراد جامعه امیدوار باشند، همه ظرفیت‌هاى فردى و اجتماعى جامعه رشد مى‌کند و بستر مشارکت اجتماعى درچنین جامعه‌اى شکل مى‌گیرد و افزایش مى‌یابد. در مشارکت اعتماد هم است، با وجود این دو مؤلفه، سرمایه اجتماعى هم طبیعتاً بالاتر خواهد بود و این‌ها نسبت مستقیم با هم دارند؛ در جامعه‌اى که سرمایه اجتماعى بالا باشد، طبیعتاً امید به آینده بیشتر خواهد بود.

* نماز جمعه و نا امیدسازى دشمن‌

برهمگان واضح است انقلاب اسلامى ایران به‌دلیل مشروعیت الهى و خاستگاه فکرى و دینى و پایگاه و مقبولیت مردمى و تأثیرى که بر روند تحولات منطقه‌اى و جهانى داشته و دارد، از لحظه پیروزى انقلاب، در معرض گسترده‌ترین وپیچیده‌ترین شکل جنگ نرم وعملیات روانى دشمنان بیرونى و داخلى قرار داشته ودشمنان نظام اسلامى به‌دلیل ناتوانى از شکست انقلاب از طریق امنیتى و نظامى، سیاست تبلیغى و رسانه‌اى خود را بر مأیوس‌سازى مردم و حتّى مسؤولان و مدیران متمرکز کرده و با خبرسازى‌هاى دروغ، تحلیل‌هاى مغرضانه، وارونه نشان دادن واقعیّت‌ها، پنهان کردن جلوه‌هاى امیدبخش، بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسّنات بزرگ نظام، تلاش کرده ومى کنند تا نظام را بدون آینده جلوه داده ومردم وبه‌ویژه جوانان را از رسیدن به اهداف و آرزوهاى فردى و اجتماعى مأیوس ساخته واز این طریق با خدشه بر پایگاه مردمى نظام، زمینه فروپاشى آن‌را از درون را فراهم آورند.

 

در این برنامه، البته عوامل داخلى هم به کمک دشمنان آمده وبا کارشکنى‌ها، اخلال در روند فعالیت‌هاى کشور وحتى زمینه‌سازى براى آشوب‌هاى داخلى و تحریک به نافرمانى مدنى و برهم‌زدن نظم اجتماعى که فتنه‌هاى تیر ماه ۱۳۷۸ وخردادماه ۱۳۸۸ از مصادیق آن است، نظام را ناکارمد وناتوان جلوه داده وعملا به‌عنوان بخش از نقشه دشمن عمل مى نمایند.

 

در کنار این تلاش دشمنان، وجود بعضى از آسیب‌ها و چالش‌هاى داخلى که ممکن است ساختارى ویا ناشى از عملکرد غلط مسئولان و یا مردم و یا ناشى از سوءاستفاده فرصت‌طلبان ومفسدانى باشد که با دامن زدن به مفاسد اجتماعى و اقتصادى در روند فعالیت‌هاى کشور اخلال مى‌کنند، موجب ناکارآمدى نظام ویاس مردم به قابلیت وتوانمند نظام شود.

 

نتیجه طبیعى روندهاى فوق کاهش اعتماد به نظام وامید به آینده به‌خصوص در نسل جوان مى‌شود که البته مسؤولان وعلما و شخصیت‌هاى نظام نباید نسبت به آن ‌بى‌تفاوت باشند. رهبر معظم انقلاب، به‌همین‌دلیل، تمرکز دستگاه‌هاى تبلیغاتى دشمن بر «ناکارآمدنمایى نظام» و «ناامید کردن مردم» را یادآور شدند و افزودند: باید با بیان واقعیات امیدبخش، مردم را در مقابل هجوم رسانه‌هاى بیگانه کمک کرد.

* ظرفیت‌ها ونقاط قوت نظام اسلامى در عرصه امید آفرینى‌

با وجود تلاش دشمنان داخلى وبیرونى وبا توجه به تحمیل گسترده‌ترین فشارها و تحریم‌ها، نظام اسلامى توانسته است مستقل و پا برجا وبا اتکاء به عنایات الهى و پشتوانه مردمى مسیر خود را به پیش ببرد. مقام معظم رهبرى در تصویرسازى از واقعیت‌هاى کنونى نظام در بیانیه گام دوم انقلاب یادآور مى‌شوند « محصول تلاش چهل‌ساله، اکنون برابر چشم ما است، کشور و ملّتى مستقل، آزاد، مقتدر، با عزّت، متدیّن، پیشرفته در علم، انباشته از تجربه‌هایى گران‌بها، مطمئن و امیدوار، داراى تأثیر اساسى در منطقه و داراى منطق قوى در مسائل جهانى، رکورددار در شتاب پیشرفت‌هاى علمى، ر کورددار در رسیدن به رتبه‌هاى بالا در دانش‌ها و فنّاورى‌هاى مهم از قبیل هسته‌اى و سلّول‌هاى بنیادى و نانو و هوافضا و امثال آن، سرآمد در گسترش خدمات اجتماعى، سرآمد درانگیزه‌هاى جهادى میان جوانان، سرآمد در جمعیّت جوان کارآمد، و بسى ویژگى‌هاى افتخارآمیز دیگر که همگى محصول انقلاب و نتیجه‌ى جهت‌گیرى‌هاى انقلابى و جهادى است و بدانید که اگربى‌توجّهى به شعارهاى انقلاب و غفلت از جریان انقلابى در برهه‌هایى از تاریخ چهل‌ساله نمى‌بود که متأسّفانه بود و خسارت‌بار هم بودبى‌شک دستاوردهاى انقلاب از این بسى بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمان‌هاى بزرگ، بسى جلوتر بود و بسیارى از مشکلات کنونى وجود نمى‌داشت.»

سرانجام اینکه نماز جمعه در طول ۴۰ سال گذشته خدمات فراوانى را به ایران اسلامى ارائه کرده است و توانسته به عنوان یک رسانه در این ۴۰ سال عمل کند و زمینه حل بسیارى از مشکلات و معضلات اجتماعى و خصوصاً عبور از فتنه‌ها را فراهم آورده است. از این رو می‌توان نماز جمعه را به عنوان یک نقطه امیدآفرین در جامعه و مرکز ناامیدسازی دشمن در عرصه جنگ سخت و نرم دانست.