به گزارش جویباران، سال‌هاست که مسئولین مهم‌ترین مشکل و چالش شهرستان جویبار را کمبود آب کشاورزی و آب شرب بیان می‌کنند و هر ساله جلسات بی‌شماری با حضور مسئولین شهرستان و استانی برای رفع مشکل آب کشاورزی برگزار می‌شود و درنهایت هم بدلیل کمبود اعتبارات راهکار خاصی برای حل این معضل ارائه نمی‌شود.

 

اما حالا این گزارش رنگ و بوی دیگری به خود گرفته، چرا که سال‌هاست در خبرها وگزارشات ازکمبود آب کشاورزی به نقل از مسئولین و نمایندگان مجلس مواجه می‌شویم، اما دیدن  افرادی از روستای فوتم علیای جویبار که در روز سه شنبه‌های ملاقات مردمی به دیدار فرماندار جویبار آمدند تا از فراوانی آبی بگویند که چند سالی است به محصول کشاورزی‌شان خسارت وارد می‌کند، بسیار جالب و دور از انتظار بود.

 

برای تهیه گزارش هماهنگی لازم با همان افرادی که به فرمانداری آمدند انجام شد و در یکی از روزهای گرم تابستان سری به این روستا زدیم.

 

یکی از اعضای شورای روستای فوتم علیا درگفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه حدود ۲۰۰ سال پیش کانالی به عرض ۸ متر توسط مردم همین منطقه برای انتقال آب به مناطق پایین دست احداث شده بود، گفت: متأسفانه چند سال پیش برای توسعه آب‌بندان بخشی از این کانال قدیمی را تخریب و حالا کشاورزان چندین روستا در فصل کشاورزی با مشکل آب گرفتگی اراضی خود مواجه هستند.

 

محمد علیزاده با بیان اینکه بعد از دیواره آب‌بندان نیز آثار این کانال انتقال آب هنوز موجود است، اظهار کرد: هر ساله چند صد هکتار از اراضی و باغات کشاورزان با مشکل مواجه هستند، تنها سؤال من از مسئولین این است که گناه این مردم زحمتکش که در ایام گرم سال برای کسب  رزق و روزی حلال  برای خود وخانواده شان زحمت می کشند چیست؟

 

وی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه این مشکل تنها به فصل کشاورزی برنمی‌گردد، بلکه در زمستان نیز بیش از هزار خانوار از روستاه‌های پایین دست منطقه جویباربا مشکل عبورو مرور مواجه هستند.

 

این عضو شورای روستای فوتم علیا صحبت‌هایش را با این سؤال که کجاست گوش شنوایی که به درد مردم توجه کند، ادامه داد: قرار بود ۱۲ سال پیش زیر آب‌بندان برای انتقال آب لوله گذاری شود اما تاکنون هیچ اقدامی در این روستا انجام نشد.

 

علیزاده خاطر نشان کرد: این لوله گذاری زیر آب‌بندان هزینه چندانی ندارد و اگر مسئولین توان اجرای این کار را ندارند، اهالی همین روستا حاضرند با هزینه شخصی خود این کار را بعد ۱۲ سال به سرانجام برسانند.

 

وی با اشاره به اینکه در مجموع ۲۰۰ متر لوله‌گذاری و در مدت ۴ روز این کار انجام می‌شود، گفت: بنده چندین بار به مسئولین مربوطه مراجعه کردم اما مرا به‌عنوان اخلال‌گر متهم کردند در حالی که بنده به‌عنوان عضو شورا تنها به‌دنبال احقاق به حق مردم این روستا بودم.

 

در ادامه یکی از کشاورزان روستای فوتم علیا در گفت‌وگو با ما با اشاره به اینکه انتهای کانال انتقال آب مسدود شده است، گفت: در تابستان با مشکل آبگرفتگی زمین‌های کشاورزی و درزمستان نیز با مشکل عبور و مروردر خیابان‌ها مواجه هستیم.

 

عباس عباسی بیان کرد: چند سال پیش حدود ۵۰ میلیون تومان برای احدات دستگاه پمپاژ برای انتقال آب هزینه شده است اما الان مدتی است این موتور خانه تعطیل است و هرروز شاهد خسارت دیدن محصول برنج خود هستیم.

 

وی تصریح کرد: اگر این دستگاه پمپاژ به کار گرفته شود مشکل آب گرفتگی  کل چندین هزار هکتار و حتی آبگرفتگی جاده روستای بیزکی نیز حل می‌شود.

 

یکی دیگر از اهالی روستا فوتم علیا با اشاره به اینکه چند وقت دیگر کشاورز باید محصول برنج خود رابرداشت کند، گفت: با این حجم آب موجود در زمین‌ها، هر کشاورز برای جمع‌آوری محصول خود باید به‌صورت سنتی چندین کارگر را به‌کار بگیرد که این کار هزینه چند برابری را برای کشاورزان این منطقه به همراه خواهد داشت.

 

ذوالفعلی جباری یادآور شد: مسیر این کانال از قائمشهر آغاز و به مناطق پائین دست ادامه داشت اما شورای وقت با قدرت خود این مسیر قانونی را برای توسعه آب‌بندان تخریب کرد و امروز بیش از ۶۰ هکتار از اراضی شالیزاری این روستا با مشکل آب گرفتگی مواجه هستند.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار در خصوص مشکل آب گرفتگی اراضی روستای فوتم علیا گفت: در گذشته کانال انتقال آب که از قائمشهر آغاز و به مناطق پایین دست شهرستان وصل می‌شد با توسعه آب‌بندان که توسط اهالی همان منطقه احداث شد یک قسمت این کانال مسدود شد و امروز شاهد آبگرفتگی زمین های کشاورزی هستیم.

علی شعبانی با بیان اینکه در دونقطه این آب‌بندان زیرگذر نصب شده است، اظهار کرد: بعد هر بار لایروبی سطح زیرگذرها با آبندان هم‌سطح نخواهد شد و همین مسئله در انتقال آب مشکل ایجاد کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه  نصب لوله بتنی زیر آبندان با هزینه‌های گزافی همراه است و در آینده لایروبی آبندان و رفع رسوب این لوله‌گذاری که طول آن حدود ۲۸۴ متر می‌شود یکی دیگر از مشکلاتی است که در آینده باید به آن توجه کرد.

 

شعبانی با بیان اینکه در رفع این مشکل باید مسائل فنی لحاظ شود افزود: در گذشته ایستگاه پمپاژی توسط جهاد کشاورزی با دو پمپ قوی در این روستا احداث شده است اما امروز به‌خاطرمسائلی که ما اطلاع نداریم، کار این پمپاژ متوقف شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی جویبار بیان کرد: پایین بردن زیرگذرها، جابجایی مرز آبندان‌ها و وصل شدن دوسر کانال آب از راهکارهای حل مشکل آبگرفتگی اراضی و باغات این روستا است.

 

گزارش: سمیه ابوالحسنی