به گزارش جویباران، سید علی اسد پس از انتشار گزارش ۱۲ سال انتظار برای لوله‌گذاری انتقال آب؛ بی‌توجه‌ای مسئولین جویباری سبب زیرآب رفتن اراضی کشاورزی فوتم علیا شد در پایگاه خبری جویباران در بازدید از اراضی شالیزاری روستای فوتم علیا به همراه دادستان و بخشدارمرکزی این شهرستان با بیان اینکه با کار کارشناسی و ارائه راهکار مناسب،  مشکل چند ساله اهالی روستای  فوتم علیا حل  می‌شود، اظهار کرد: در سال‌جاری سهمیه مازندران برای اجرای تسطیح و یکپارچه‌سازی اراضی بسیار مناسب است و جهاد کشاورزی شهرستان با جذب این منابع و  تسطیح و یکپارچه‌سازی اراضی این منطقه، مشکل چند ساله  آبگرفتگی زمین‌های این روستا را برطرف کند.

وی بااشاره به اینکه این مشکل باید هر چه سریع‌تر در شورای کشاورزی شهرستان مورد بررسی قرار گیرد و راهکارمناسب و اصولی توسط کارشناسان اهل فن ارائه شود عنوان کرد: جهاد کشاورزی، فرمانداری و بخشداری مرکزی مکلف هستند آبگرفتگی اراضی این منطقه که مشکلی چند ساله برای آنان شده است را حل کند و تکلیف داریم تا نتیجه نهایی پیگیر حل این مشکل باشیم.

 

فرماندار جویبار اجرای طرح انتقال آب از سد البرز به مناطق پایین دست شهرستان اقدامی ارزنده‌ای دانست و افزود: تمام تلاش ما براین است که اراضی کشاورزی با سوددهی همراه شوند تا از تغییر کاربری اراضی جلوگیری شود، که یکی از راهکارهای تحقق یافتن این امر، تامین آب باقیمت مناسب است.

 

اسد با تأکید براینکه باید مناسب‌ترین و کم هزینه‌ترین راه برای حل مشکل آب‌گرفتگی اراضی روستای فوتم علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان جویبار در نظر گرفته شود، گفت: به آنچه در  گذشته اتفاق افتاده کاری نداریم ، اما آن‌چه که مهم است باید مشکل زهکشی این روستا در اسرع وقت مورد بررسی و راهکار مناسبی در این زمینه ارائه شود.

حل مشکل یک هزار هکتار از اراضی شالیزاری غرب رودخانه سیاهرود

محمد مدانلو بخشدار مرکزی جویبار با بیان اینکه با احداث کانال انتقال آب ازسد البرز، مشکل کم‌آبی اراضی کشاورزی مناطق پایین دست شهرستان مرتفع خواهد شد، گفت: احداث این کانال مربوط به غرب رودخانه سیاهرود است و با اجرای این پروژه، مشکل کم آبی یک هزار هکتار از اراضی شالیزاری غرب رودخانه سیاهرود برطرف می‌شود.

 

وی بااشاره به اینکه اجرای این طرح‌ها در قالب پروژه جامع آب و خاک البرز از ۲۰ سال پیش توسط بانک جهانی در استان آغاز شده بود، بیان کرد: متأسفانه با اعتبارات قطره چکانی و تحریم‌ها، سال‌ها بانک جهانی به تعهدات خود عمل نکرد که با پیگیری‌های مستمر اداره آب منطقه‌ای بار دیگر احداث کانال انتقال آب از سد البرز به شهرستان جویبار شروع شده است.

 

بخشدار مرکزی جویبار خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این کانال، آب‌گرفتگی و تأمین کمبود آب کشاورزی شهرستان جویبار حل خواهد شد.