به گزارش جویباران، شیدالله آقایی در مراسم آغاز طرح تفکیک زباله از مبدأ (درب منازل) شهروندان بیان کرد: از یک سال پیش برای اجرای این طرح در شهر جویبار برنامه‌ریزی و از مدارس شهر جویبار آغاز شده بود.

 

وی با بیان اینکه این طرح در مدارس ابتدایی و متوسطه آغاز شد گفت: تمام آموزش‌ها برای تفکیک زباله در این مدارس ارائه شد و در ادامه امروز از درب منازل شهروندان و سپس در ادارات این طرح تفکیکی آغاز می‌شود.

 

سرپرست شهرداری شهر جویبار از افزایش ۳۰ تنی زباله در یک دهه اخیر در شهر جویبار خبر داد و تصریح کرد: امروز شهرداری جویبار روزانه ۶۰ تن زباله از سطح شهر جمع‌آوری می‌کند که در ۱۰ سال پیش میزان زباله نصف این مقدار بود.

 

آقایی خاطرنشان کرد: وضعیت جمع‌آوری زباله در جویبار به صورت سنتی است که باید به سمت مکانیزه کردن دفع زباله‌ها با اجرای طرح تفکیک زباله حرکت کنیم.

 

وی همچنین از آغاز به کار مرکز دفع پسماند در شهرستان قائمشهر خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این مرکز، محل دپوی زباله در جویبار تعطیل خواهد شد و با تفکیک زباله وضعیت زباله‌ها در شهر جویبار ساماندهی می‌شود.

 

محمد فقیه رئیس شورای شهر جویبار نیز در این مراسم اظهار کرد: باید به سمت مکانیزه کردن جمع‌آوری زباله‌ها برویم و از این طلای کثیف برای آبادانی شهر بهره ببریم.

 

وی افزود: روزانه در جویبار ۶۰ تن زباله جمع‌آوری می‌شود که دیگر شهر جویبار گنجایش این حجم از زباله‌ها را ندارد و تفکیک زباله از مبدأیکی از راه‌حل‌های ساماندهی این وضعیت است.

 

رئیس شورای شهر جویبار بیان کرد: زمین زباله شهر جویبار باید تغییر کند به طوری مورد تأیید محیط زیست و جهادکشاورزی باشد.

 

فقیه اظهار کرد: اگر نتوانیم به استفاده بهینه از زباله‌ها فکر کنیم می‌تواند عواقب وخیمی برای این شهر داشته باشد.