به گزارش جویباران؛حماسه ایستادگی و مقاومت مردم ایران در طول هشت سال دفاع مقدس،این جنگ را به یکی از کم‌نظیر‌ترین پدیده‌های تاریخ تبدیل کرد. در این جنگ یک ملت تازه انقلاب کرده که ارکان نظام سنتی گذشته‌اش از هم گسیخته و زیرساخت‌های نظام انقلابی‌اش نیز هنوز شکل نگرفته بود، به ناچار درگیر نبردی شد که در آن سوی جبهه، همه ظرفیت‌های نظامی، اطلاعاتی و اقتصادی قدرت‌های مطرح جهان در حمایت از صدام به کار گرفته شده و برای شکست ایران لحظه‌شماری می‌کردند، اما حضور حماسی مردم در صحنه و تجلی همبستگی، ایثار و مقاومت مردم ایران در عرصه‌های دفاع مقدس، تهدید‌ عملی دشمن را که جز فروپاشی نظام اسلامی تصور دیگری بر آن نمی‌رفت عملاً به فرصتی برای اعتلا و تثبیت نظام اسلامی تبدیل کرد،که اکنون با گذشت بیش از ۳۰ سال از پایان آن، هنوز بسیاری از ابعاد آن ناشناخته باقی مانده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیان وظایف نیروهای انقلاب در شناخت ابعاد مقاومت وایستادگی مردم ایران و حفظ دستاوردها و ارزش‌های دفاع مقدس می‌فرمایند: «می‌خواهم بگویم که این جنگ یک گنج است، آیا ما خواهیم توانست این گنج را استخراج کنیم یا نه، این هنر ماست که بتوانیم استخراج کنیم».

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در ماه‌های پایانی عمر پر برکتشان بهترین توصیف را از این واقعه عظیم داشتند آنگاه که فرمودند: «… ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده‌ایم. ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم. ما در جنگ پرده تزویر جهانخواران را کنار زدیم… ما در جنگ ابهت دوابرقدرت شرق و غرب را شکستیم، ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامیمان را محکم کردیم… ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاً مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها سالیان سال می‌توان مبارزه کرد. جنگ ما فتح فلسطین را به دنبال خواهد داشت. جنگ ما موجب شد که تمامی سردمداران نظام‌های فاسد در مقابل اسلام احساس ذلت کنند….» (صحیفه نور –جلد ۲۱- صفحه ۲۸۳)

در شناخت ابعاد و ویژگی‌های مقاومت مردم ایران در دفاع مقدس هدایت‌های حضرت امام(ره) اصلی‌ترین نقش را داشت. هنگامی‌که رژیم بعثی حاکم بر عراق تهاجم همه جانبه خود را علیه ایران اسلامی آغاز و تلاش کرد تا با ایجاد رعب و وحشت عملاً در یک جنگ روانی حساب شده، پیروزی خود را قطعی کند، این صلابت و ایستادگی و مقاومت امام عظیم‌الشأن بود که با بیان تاریخی خود مبنی بر اینکه دیوانه‌ای سنگی را به طرف ما پرتاب کرده و ما آن را به سوی خودش بر می‌گردانیم، (نقل به مضمون) عملاً به مردم اطمینان بخشید و آنگاه بود که حضور گسترده نیروهای مردمی در صحنه‌های دفاع مقدس تمام محاسبات دشمنان را بر هم ریخت و معیاری جدید در جنگ‌های نظامی ایجاد کرد. این حضور و آن استقامت در پیوند با نوآوری‌ها و مدیریت جهادی نسل جدیدی از فرماندهان، آن چنان قدرت و توانی را ایجاد کرد که در عین شکست و هزیمت نیروهای متجاوز بعثی، عملاً به توان و قدرتی دیرپا برای ایران تبدیل شد که اکنون و بعد از گذشت سه دهه، نسل‌های بعدی از خوان با برکت آن از یک امنیت پایدار برخوردارند.

 

دستاوردهای مقاومت مردم ایران در دفاع مقدس

جنگ تحمیلی هشت ساله صدام علیه مردم ایران، اگرچه هزینه‌های انسانی و مادی عظیمی را بر ملت ایران و عراق تحمیل کرد، اما مقاومت وایستادگی مردم ایران در عین شکست راهبرد دشمن در سلطه بر ایران و براندازی نظام اسلامی، دستاوردها و برکات زیادی نیز برای ایران وجهان اسلام به همراه داشت که گوشه‌ای از آن به شرح زیر است:

  • دفاع مردم ما تنها دفاع از خاک نبود، بلکه دفاع از اصول و آرمان‌ها و ارزش‌های اسلام و انقلاب و در یک کلام انجام تکلیف الهی بود. این مقاومت در عین حفظ تمامیت ارضی ایران، شکوفایی ارزش‌های اسلامی وانقلابی را در جهان در پی داشت.
  • تأمین امنیت پایدار برای کشور ایران در برابر تهدیدات مختلف نظامی، امنیتی و حتی سیاسی و اقتصادی دشمنان، یکی از دستاوردهای مهم مقاومت مردم ایران بود و سبب شد که در طول سال‌های پس از پایان جنگ تحمیلی، به رغم تشدید فشارها و تحریم‌ها و پیچیده‌تر و صریح‌تر شدن شکل تهدیدها، قدرت بازدارندگی ایران که برگرفته از آموزه‌ها و تجربیات دفاع مقدس است، همواره چراغ راه کشور در مواجهه با تهدیدات پیش رو باشد. مقاومت مردم ایران در برابر فشارحداکثری دشمنان در شرایط کنونی رهاورد مقاومت مردم ایران در ۸سال دفاع مقدس است
  • قدرت و ظرفیت زایندگی مقاومت مردم ایران را این روزها در عرصه‌های مبارزه نیروهای جبهه مقاومت در میدان‌های عراق، لبنان، سوریه، یمن و … به روشنی می‌توان دید، عرصه‌هایی که همچون دوران دفاع مقدس، جبهه مشترک تروریست‌های تکفیری، حکام منطقه و حامیان غربی آن را در برابر نیروهای مقاومت، تاب و توانی باقی نمانده و به رغم همه‌گونه برنامه‌ریزی و ارسال تجهیزات شکست‌های رنجیره‌ای پادوهای میدانی خود را شاهد هستند. این وضعیت سبب شده که منطقه در حال رسیدن به نظم جدیدی است که در آن ایران اسلامی به همراه جبهه فراگیر مقاومت یکی از ارکان اصلی آن است.
  • دفاع مقدس الگویی جدید از مدیریت صحنه‌های نبرد را به جهان عرضه کرد. مدیریت جهادی که دوران هشت ساله دفاع مقدس عرصه تبلور آن بود، عملاً مرز‌های سنتی پذیرفته شده در آکادمی‌های علمی و دفاعی جهان را در نوردید. ظهور فرماندهانی چون باقری، باکری، همت، بابایی، شیرودی و.. که در عین مدیریت صحنه در صف مقدم کنار نیروهایشان می‌جنگیدند و با ابداعات و ابتکارات خود در شناسایی و هدایت عملیات، الگوهای نوینی از نبرد را ارائه کردند، از دستاورد‌های دیگر مقاومت مردم ایران در دفاع مقدس بود.
  • ایثارگری و از خودگذشتگی و مقاومت رزمندگان اسلام اگر چه ملهم از فرهنگ عاشورا و عامل اصلی رشادت‌ها و از خودگذشتی و خلق حماسه‌های ماندنی در دوران دفاع مقدس بود و همین ایستادگی ومقاومت، به بهترین تبلیغ برای مکتب انسان ساز اسلام، فرهنگ عاشورا و مکتب انتظار تبدیل شدکه نشانه‌های آن اکنون در اقصا نقاط جهان وبه ویژه در جهان اسلام با فراگیری جبهه مقاومت، آشکار شده است.
  • اجماع جبهه استکبار علیه نظام اسلامی وتحریم ایران در همه ابعاد سبب شد از همان روزهای آغازین دفاع، تلاش برای خودکفایی و رفتن به سمت تولید تجهیزات مورد نیاز به بخشی از راهبرد نظام اسلامی تبدیل شود. این امر در طی سه دهه اخیر، در عین تشدید تحریمها و فشارهای دشمنان، سبب شده تا ایران با اتکاء به استعدادها و خلاقیت جوانان و دانشمندان خود بتواند در بسیاری از تجهیزات مورد نیاز به خودکفایی برسد و حتی در برخی از آنها به ویژه در توان موشکی به دستاوردهای کم‌نظیری دست یابد که زدن پهباد پیشرفته آمریکایی با سیستم ضد هوایی داخلی تنها یکی از نمونه‌های قابل بازگو کردن آن است و این در حالی است که در روزهای آغازین پس از انقلاب ودفاع مقدس،کشور حتی در تولید سیم خاردار و بسیاری از تجهیزات اولیه ناتوان بود.
  • دفاع مقدس ظرفیت وقابلیت عظیم مدیریت منحصر به فرد نظام دینی،یعنی «ولایت فقیه» را آشکار کرد. هدایت‌های حکیمانه والهی حضرت امام(ره) در دوران دفاع مقدس به رغم ضعف‌ها وکاستی‌های جبهه داخلی و پس از آن مدیریت هوشمندانه و رهبری‌های الهی مقام معظم رهبری در دوران پس از جنگ در حفظ و تثبیت ارزش‌های دفاع مقدس سبب شد که تمامی آن دستاوردها و تجربیات به مبنایی جهت حفظ و تقویت توان دفاعی و روحیه ملی تبدیل شود؛ به گونه‌ای که اکنون ایران با حفظ توان بازدارندگی به الگویی برای مقاومت و ایستادگی برای دیگر مسلمانان و مظلومین جهان تبدیل شده است.