صاحب دهشت در گفت‌وگو با خبرنگار جویباران با اشاره به فرارسیدن هفته گردشگری اظهار کرد: شعار هفته گردشگری که از ۵ مهرماه آغاز و تا ۱۱ مهر ادامه دارد “آموزش، اشتغال و مهارت” است.

 

وی یکی از مشکلات جامعه امروز را بیکاری دانست و افزود: با توجه به این شعار هدف ما قشر دانش‌آموز است که با آشنایی با مشاغل مربوط به گردشگری و همچنین آموزش در این حوزه، دیگر پس از فارغ التحصیلی مشکل اشتغال نداشته باشند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جویبار به یکی از برنامه‌های هفته گردشگری اشاره و عنوان کرد: یکی از برنامه‌های ما در این هفته آموزش دهیاران روستاهای شهرستان جویبار با موضوع بومگردی است که در این راستا بازدیدهایی از برخی اقامت‌های بومگردی در شهرستان‌های همجوار خواهیم داشت.

 

دهشت تأکید کرد: اقامتگاه‌های بومگردی یکی از ابتدایی‌ترین نوع توسعه گردشگری است که هم برای گردشگر و هم سرمایه‌گذار مقرون به صرفه است همچنین توجه به این موضوع می‌تواند موجب رونق گردشگری مزرعه و کشاورزی شود.

 

وی با بیان اینکه ۵۰ واحد خانه مسافر ثبت نشده در جویبار وجود دارد اظهار کرد: ۴ واحد پذیرایی، ۲ واحد اقامتی (سوئیت) ثبت شده و ۵۰ خانه مسافر ثبت نشده در جویبار فعالیت می‌کنند که از نظر سازمان واحدهایی که تاکنون به ثبت نرسیده‌اند غیرمجاز تلقی می‌شوند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جویبار از ثبت ملی ۲۲ اثر تاریخی در این شهرستان خبر داد و گفت: ۲۲ آثار تاریخی در شهرستان جویبار شامل ۱۲ تپه، ۵ پل، ۲ سقانفار، یک تکیه، یک خانه تاریخی و یک امامزاده به ثبت ملی رسیده‌اند.

 

دهشت افزود: جمعه بازار جویبار نیز در حال ثبت ملی است.

 

وی با بیان اینکه جویبار به شهرپل‌های تاریخی شهرت دارد اظهار کرد: بیشتر پل‌های تاریخی جویبار به دوران صفویه مربوط می‌شود زیرا شهرستان جویبار در آن دوره در مسیر تجاری فرح‌آباد به مشهدسر قرار داشت که برای عبور از رودخانه‌ها مجبور به ساخت پل شدند که از آن زمان پنج پل باقی مانده است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جویبار با اشاره به کمبود اعتبار برای ترمیم پل تاریخی سیکاپل گفت: متأسفانه به دلیل کمبود اعتبارات استانی، ترمیم سیکاپل هنوز به پایان نرسیده که امیدواریم تا سال آینده این ترمیم به پایان برسد.

 

دهشت همچنین به عبور مرور خودروهای سنگین از پل ازان هشدار داد و افزود: اگر می‌خواهیم پل ازان نیز به سرنوشت سیکاپل دچار نشود باید از عبور مروز خودروهای سنگین از روی این پل جلوگیری شود و مسیر جایگزینی برای رفت‌وآمد وسایل نقلیه مشخص شود.

 

وی به مشکلات پیش‌روی گردشگری شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: نبود زیرساخت‌های لازم برای دسترسی به ساحل جویبار و همچنین پراکندگی مراکز جمع‌آوری ضایعات در ورودی و اطراف شهر یکی از مشکلات در این بخش است که باید همه این مراکز در یک نقطه ساماندهی شوند.