به گزارش جویباران،جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان جویبار با حضور استاندار و برخی از مدیران کل استان در پایانه محصولات کشاورزی روماک گستر برگزار شد که در این جلسه خلیل قلی‌زاده با بیان اینکه فاز اول این پایانه در ۳۱ هزار متر مربع ساخته شده است اظهار کرد: در فاز اول، این پایانه ظرفیت ذخیره‌سازی ۱۴۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی را دارد.

 

وی با اشاره به نواسانات نرخ ارز گفت: به دلیل نوسانات نرخ ارز نتوانستیم کمپرسورهایی که از خارج خریداری کرده‌ایم وارد کنیم که اگر این مشکل حل شود سه ماه بعد این پایانه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

 

مدیرعامل پایانه محصولات کشاورزی روماک گستر افزود: یکی دیگر از مشکلات موجود این پایانه نداشتن برق است که در فاز اول نیاز به ۴ مگاوات برق هستیم تا دستگاه‌های خود را راه‌اندازی کنیم.

 

قلی‌زاده با بیان اینکه ساخت این پایانه از آبان ۹۶ آغاز شده است و آب مورد نیاز با تانکر آب خریداری می‌شود گفت: برای مصرف روزانه این پایانه با تانکر آب ‌می‌خریم و در آینده قرار است دو استخر بزرگ برای جمع‌اوری آب باران برای مصرف این پایانه احداث شود.

 

 

وی میزان سرمایه‌گذاری در این پایانه را ۲۲۰ میلیارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: پایانه محصولات کشاورزی روماک گستر در شهرستان جویبار یکی از بزرگ‌ترین پایانه محصولات در کشور است که دارای ۳۰ دهنه بارانداز و ظرفیت تخلیه ۶۰۰ تن بار در ساعت است که به این ترتیب نیاز به مجوز ترابری حمل و نقل بین‌المللی و داخلی داریم.

 

مجید حسین زادگان استاندار مازندران در این جلسه با بیان اینکه تنها راه حل مشکل پرغصه محصولات کشاورزی مازندران پایانه صادراتی است گفت: کشاورزی ما اقتصادی نیست و همواره کشاورزان ما در معرض آسیب و ضرر دیدن هستند که برای برون رفت ازاین مشکل باید پایانه صادرات محصولات کشاورزی راه‌اندازی شود که پایانه روماک گستر می‌تواند کشاورزان را ازاین مشکل نجات دهد.

 

وی خاطرنشان کرد: با تواجه به شرایط اقتصادی سخت و تحریم‌های ظالمانه دشمن علیه کشور ایران و با وجود سرمایگذاران این چنینی، مدیران دستگاه‌های اجرایی حق ندارند مانعی بر سر راه آنان ایجاد کنند.

 

استاندار مازندران به ارتباط هرچه بیشتر با کشورهای حوزه دریای خزر اشاره و تأکید کرد: باید ارتباط استان ما با کشورهای حوزه دریای خزر و قفقاز عمیق شود زیرا می‌تواند خلاءهای ما را در حوزه‌ه‌های مختلف جبران کند.

 

گفتنی است در این جلسه مقرر شد تا هفته آینده مشکلات پیش‌روی این پایانه محصولات کشاورزی مرتفع شود