به گزارش جویباران،مختار آخوندی در مراسم آغاز فصل بهره‌برداری ماهیان استخوانی در شرکت تعاونی صیادی و گردشگری شهید کلاهدوز جویبار با بیان اینکه به دلیل افزایش آلاینده‌های سموم کشاورزی، فاضلاب صنعتی و نفتی میزان صید ماهی کاهش داشته است گفت: با افزایش آلاینده‌ها و صید غیرمجاز میزان صید ماهی در سال‌های ۹۴،۹۵،۹۶ به ۱۱ هزار تن کاهش داشته است.

 

وی تصریح کرد: تأمین مولد و تکثیر مصنوعی در کارگاه‌های شیلات در سال ۹۷ موجب افزایش تولید ماهیان استخوانی در دریای خزر شد که منجر به صید ماهی استخوانی به میزان ۱۵ هزار و ۸۰۰تن شد و ۷۶درصد صید در مازندران افزایش داشته است.

 

 

مدیرکل دفتر صید و صیادی شیلات کشور بااشاره به اینک وضعیت صید و صیادی در دریای خزر در شرایط مطلوبی قرار ندارد گفت:در سال ۹۷ حدود ۹۱ درصد صید را دو گونه سفید و کفال به خود اختصاص داد و روند تک گونه‌ای شدن در خزر رو به افزایش است.

 

آخوندی خاطرنشان کرد: صیادان علاوه بر برداشت ماهی از دریا در کاشت و داشت ماهیان دریای خزر نیز باید مشارکت داشته باشندکه در این راستا در سال گذشته ۲۰‌ میلیون تکثیر طبیعی با مشارکت صیادان در استان مازندران انجام شده است.

 

وی با بیان اینکه ۱۲۱ شرکت تعاونی پره صیادی در سه استان ساحلی کشور با حدود ۱۰ هزار صیاد کار صید را آغاز می‌کنند اظهار کرد: امسال تلاش کردیم مدیریت صید منطقه‌ای در هر استان اجرا شود به طوری ۵ شرکت تعاونی غرب کشور که دو ماه پایانی سال نمی‌توانند صید کنند از ۲۰ شهریور، پره‌های استان گلستان و میانکاله مازندران ۱۵ مهرماه کار صید را آغاز کردند.

 

مدیرکل دفتر صید و صیادی شیلات کشور با اشاره به اینکه میزان صید از ابتدای انقلاب تاکنون ۴۰ برابر شده است عنوان کرد: در ابتدای انقلاب میزان صید وصیادی و آبزی پروری در کشور ۳۲ هزارتن بوده است که اکنون تولید آبزیان کشور ۴۰ برابر شده و به تولید ۱ میلیون و ۲۶۰ هزار تن رسیده است.

 

آخوندی افزود: از این میزان ۶۱ درصد سهم دریاها و ۱۷۰ هزار تن سهم اقیانوس و آب‌های بین‌المللی است.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر جایگاه صید و صیادی کشور در جایگاه ۲۶ در جهان است.