به گزارش جویباران،علی شعبانی با اشاره به اینکه خطر آنفلوانزای پرندگان در کمین مزارع مرغداری‌هاست اظهارکرد: تمام پرندگان نسبت به ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان حساس هستند، اما بی توجهی مالکان مزارع مرغداری به رعایت موازین امنیت زیستی خسارت جبران ناپذیری را به‌دنبال دارد.

 

وی با بیان اینکه از رفت‌وآمد غیر ضروری در مرغداری‌ها جلوگیری و در صورت لزوم با رعایت کامل موارد بهداشتی تردد انجام شود، افزود: تعویض کفش و لباس در هنگام ورود به مزرعه (اعم از کارگران و بازدید کنندگان) ضروری است و ماده ضدعفونی کننده حوضچه‌های درب ورودی مزرعه و ورودی سالن‌ها باید همواره  تعویض گردد.

 

مدیر جهادکشاورزی جویبار تأکید کرد: در هنگام ورود به سالن شستن دست‌ها با آب و صابون و ضدعفونی آن‌ها و تعویض کفش یا حداقل برس‌کشی کف چکمه با مواد ضدعفونی کننده ضروری است.

 

شعبانی تصریح کرد: مرغداران با رعایت کامل اصول بهداشتی در مدیریت مرغداری، در صورت مشاهده نشانه‌های بیماری و تلفات غیرعادی در گله، به مسئولین فنی – بهداشتی خود و یا به ادارات دامپزشکی به منظور انجام اقدامات فوری اطلاع دهند.

 

مدیرجهاد کشاورزی جویبار عنوان کرد: از رفت و آمد خودروها به داخل محوطه باید جلوگیری شود و در موارد بسیار ضروری نسبت به ضدعفونی قسمت‌های بیرونی خودرو به صورت کامل اقدام شود و خودروهای حمل تخم مرغ، کارتن تخم مرغ و دان قبل از ورود به مزرعه و یا بارگیری در مبدأ مورد شستشو و ضد عفونی قرارگیرد.‌