به گزارش جویباران،یکى از روزهاى الهى در جریان انقلاب اسلامى ایران، روز نهم دى‌ماه سال ۱۳۸۸ است، یوم‌الله ۹ دى روزى که درتقویم جمهورى اسلامى و تاریخ انقلاب اسلامى، «روز بصیرت و میثاق با ولایت» نامگذارى شده است.

این روز را باید پاس داشت و یکى از جلوه‌هاى پاسدارى از این‌روز درس‌آموزى و عبرت‌آموزى از حوادث سال ۸۸ است. مقام معظم رهبرى در این خصوص در تاریخ ۱۹ دی‌ماه ۱۳۸۹ در دیدار مردم قم مى‌فرمایند: «هنوز خیلى جا وجود دارد براى تحلیل و تبیین و روشن کردن زوایا و ابعاد این فتنه‌اى که دشمن طراحى کرده بود. . . . . به خیال خودشان محاسبه کرده بودند به گمان آن‌ها بساط جمهورى اسلامى بنا بود جمع شود؛ نه فقط حقیقت دین، حتى شعارهاى دینى هم باقى نماند؛ برنامه این بود، طراحى این بود که اگر توانستند قاعده دولت را به شکل مطلوب خودشان بچینند، که بعد از آن، راه حرکت‌شان مشخص بود که چه‌کار مى‌کردند؛ اگر هم قاعده حکومت و دولت طبق میل آن‌ها چیده نشد و براى شان ممکن نشد، کشور را به آشوب بکشانند».

با مرور مسایل پس از انتخابات به‌خصوص در فاصله ۸ ماهه تیر تا بهمن ۱۳۸۸ این نکته کاملاً ثابت مى‌شود که پیوند روشنى میان به صحنه‌آمدن همزمان اصحاب فتنه در ایران و سران دولت‌هاى غربى وجود داشته است. حضور عناصر میدانى فتنه در رسانه‌هاى آمریکایى و محافل وابسته به سیا پس از رو به افول گذاشتن فتنه در ایران هم سند جداگانه‌اى براى اثبات این پیوستگى است. بعضى از این عناصر نظیر ابوالفضل فاتح، محسن مخملباف، محسن سازگارا، واحدى و… تا همین الان به‌عنوان رابط‌هاى سران فتنه با خارج به ایفاى نقش علنى مى‌پردازند و هیچ‌گاه سران فتنه نمایندگى آنان از سوى خود -که با صراحت از سوى آنان اعلام شده است- را نادرست اعلام نکرده‌اند.

یک گزارش که پس از اعلام علنى از سوى سران فتنه تکذیب نگردیده، بیان‌گر آن است که در اردیبهشت ۱۳۸۷ – ۱۳ ماه قبل از انتخابات ریاست جمهورى ایران- جلسه‌اى در واشنگتن با حضور عناصر ضدایرانى دولت آمریکا به همراه چند تن از عناصر ایرانى مخالف جمهورى اسلامى -ازجمله دکتر ابراهیم یزدى دبیرکل نهضت آزادى – برگزار شده است. در این جلسه روى پدیده تقلب در انتخابات ۸۸ و تلاش نظام براى پیروزى دوباره احمدى‌نژاد و لزوم تشکیل کمیته‌اى ذیل عنوان «صیانت از آراء» از سوى اصلاح‌طلبان تأکید شده است. پس از این جلسه دیدارى میان ابراهیم یزدى و فرزند یکى از سران فتنه در تهران برگزار مى‌شود. در این دیدار یزدى مى‌گوید: مهم‌ترین مسأله انتخابات آینده باید مسأله «تقلب» باشد.

حدود ۳ ماه بعد «کمیته مشترک صیانت آراء» از سوى جریان اصلاح‌طلب با محوریت احزاب کارگزاران، مجمع روحانیون، مشارکت و مجاهدین انقلاب اعلام موجودیت مى‌کند و در اعلامیه‌ها و اظهارنظرهاى پیاپى صلاحیت دولت و شوراى نگهبان را براى برگزارى انتخابات زیر سؤال برده و خواستار تشکیل «هیأت مستقل برگزارى انتخابات»و خلع ید از شوراى نگهبان و وزارت کشور مى‌شوند.

در این میان تلویزیون فارسى‌ بى.‌بى.سى که اساساً از آذرماه ۸۷ شروع به‌کار کرد، تلویزیون V.O.A آمریکا و سایت‌هاى فارسى الجزیره قطر و العربیه عربستان یک جبهه مشترک رسانه‌اى به نفع موسوى به‌وجود آورده و در حالى‌که مراکز تحقیقاتى آن‌ها پیروزى احمدى‌نژاد را قطعى اعلام کرده بودند، میرحسین را پیروز قطعى اعلام کرده و در عین حال روى جدى بودن احتمال تقلب به نفع احمدى‌نژاد تأکید کردند.

یکى دیگر از موارد، به میدان‌آمدن سایت‌هاى اینترنتى «توییتر»، «فیس بوک» و «یوتیوب» بود. این سایت‌ها على‌الظاهر خصوصى بودند و با مبدأ اروپا اداره مى‌شدند ولى خبرهاى بعدى بیانگر آن بودکه این‌ها شبکه‌هایى آمریکایى‌اند که توسط سازمان سیا راه‌اندازى شده بودند. سناتور «مک کین»کاندیداى جمهورى‌خواهان در انتخابات سال ۲۰۰۸ در سال ۱۳۸۴ دقیقاً به «جنبش سبز» با همین نام! اشاره مى‌کند و مى‌گوید: «در ایران، نظام را با جنبش سبز منهدم مى‌کنیم».

بر اساس بررسى‌هاى انجام‌شده، حداقل ۸ «دفتر ویژه» در دبى، بگرام، بیشکک، باکو، سلیمانیه، آمستردام، لندن و واشنگتن به‌منظور ارتباط‌گیرى، هماهنگ‌سازى، آموزش و تجهیز به‌مرور و در فاصله سال‌هاى ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۸ راه افتادند. این دفاتر بعضاً زیر نظر سیا و بعضاً زیر نظر پنتاگون -وزارت دفاع- فعالیت مى‌کردند.علاوه بر این دفاتر ویژه، دست‌کم ۱۷ سفارتخانه غربى شامل سفارتخانه‌هاى انگلیس، کانادا، استرالیا، فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک، سوئیس، دانمارک، فنلاند، کره جنوبى، ژاپن و. . . به جمع‌آورى اطلاعات حساس، ارتباط هدفمند با برخى از مراکز نظام، برگزارى جلسات با بعضى از نخبگان سیاسى مخالف نظام دینى، تهیه و تجزیه و تحلیل‌هاى دوره‌اى و سنجش درجه و ماهیت تغییرات در جامعه ایران مشغول بودند.

 *پروژه تقلب براى واژگونى نظام

بحث پروژه تقلب براى اثرگذارى بر انتخابات نبود بلکه از اساس براى تغییر بنیادى نظام دنبال شد. بعدها که عناصر میانى فتنه بازداشت شدند، مصطفى تاج‌زاده ضمن اعتراف به این‌که در انتخابات تقلب عمده‌اى که نتیجه را دگرگون کند، رخ نداده است، فاش کرد که بحث تقلب، همه ماجرا نبوده است. او در پاسخ به این سؤال که با ابطال انتخابات هم بار دیگر در انتخابات کاندیداى آن‌ها شکست مى‌خورد پس فایده این طرح چه بود، گفت: «اگر نظام ابطال انتخابات را مى‌پذیرفت، آنگاه ما بحث عدم صلاحیت شوراى نگهبان و وزارت کشور و به‌طور کلى نهاهاى نظام را براى برگزارى مجدد انتخابات، دنبال مى‌کردیم و نظام را وادار به سازوکار دیگرى که لازمه آن تعویق یک‌ساله انتخابات بود، می‌کردیم. در این یک‌سال طبعاً نهادهاى نظام به‌خصوص دولت به تعلیق درمى‌آمد و اوضاع از کنترل نظام خارج مى‌شد، آنگاه در این یک‌سال ما زمینه تغییرات اساسى در نظام را فراهم مى‌کردیم.»
بازخوانى شعارهاى فتنه‌گران خیابانى نشان مى‌دهد آن‌ها اسلامیت و جمهوریت نظام را هدف قرار داده‌اند لذا فتنه ۸۸ ضربه توامان به جمهوریت و اسلامیت نظام بود. به شعارهاى زیر توجه کنید و ببینید کدامین آن‌ها ناظر به اعلام نتایج انتخابات بود؛

–  مرگ بر جمهورى اسلامى‌- استقلال، آزادى، جمهورى ایرانى‌ –  نه شرقى، نه غربى، دولت سبز ملى – نه غزه، نه لبنان، جانم فداى ایران‌
–  مرگ بر اصل ولایت فقیه‌  – انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است‌.

هرکسى‌که کوچک‌ترین هوش سیاسى داشته باشد، مى‌فهمد این شعارها معطوف به براندازى نظام است و هیچ‌یک ناظر به مسائل و اشکالات مطرح در مورد نتایج انتخابات نیست. موسوى و کروبى مى‌خواستند رئیس‌جمهور کشورى شوند که آرزوى مرگ آن‌را داشتند. شعارهاى یادشده محترمانه‌ترین شعارها بود. در درگیرى‌هاى خیابانى، شعارهاى موهنى داده شد که نمى‌توان آن‌ها را در اینجا ذکر کرد. این شعارها نشانگر عمق کینه و لجاجت و دشمنى آنان بود.

*اما فتنه چگونه مهار شد؟

فتنه ۸۸ بى‌تردید بزرگ‌ترین فتنه‌اى بود که در طول ۳۸ سال اخیر روى داد و از همه جریانات داخلى و خارجى مخالف نظام بهره گرفت و ریشه‌هاى بسترى داشت و در پست‌هاى بسیار حساس کشور حضور و نفوذ قاطع داشت. رهبر معظم انقلاب در جریان فتنه اخیر در حالى که بعضى از نهادهاى مسؤول کشور دچار مسمومیت و انفعال شده بودند، وارد میدان شدند و با درایت فوق‌العاده، مسایل را به‌خوبى مدیریت کردند.

اولین اقدام رهبرى، فراخواندن میرحسین موسوى بود. امام خامنه‌اى در دیدار روز شنبه ۲۳ خرداد با موسوى به او یادآور شد که جنس او آشوب‌طلبى نیست و باید شکایت‌هاى خود را در چارچوب قانون پیگیرى کند و سپس فرمودند که اگر تقلب به‌گونه‌اى‌که در نتیجه دخالت داشته باشد، اتفاق افتاده، مانعى براى انحلال انتخابات وجود ندارد و رهبر خود آن‌را محقق مى‌گرداند.

رهبرى یک هفته به رایزنى‌هاى خصوصى با افراد پرداختند و سپس در روز جمعه ۲۷ خرداد- یک هفته پس از انتخابات- ابعاد توطئه‌اى که علیه کشور طراحى شده است را با صراحت براى مردم توضیح دادند و با قطعیت فرمودند که عدم پذیرش قانون و تأکید غیرمنطقى بر ابطال آراء مردم، اتخاذ دیکتاتورى است و رهبرى زیر بار چنین چیزى نمى‌رود.

تدبیر سوم رهبرى دستور تمدید یک هفته‌اى دوره رسیدگى به شکایات بود و درعین حال هیأتى مرکب از آقایان محمدحسن رحیمیان، غلامعلى حدادعادل و على‌اکبر ولایتى را مأمور بازشمارى تصادفى ۱۰ درصد از صندوق‌ها کردند.

تدبیر چهارم رهبرى برگزارى جلسه با اعضاى ستادهاى انتخاباتى چهار کاندیدا بود که در یک زمان نیم‌روزه توأم با شنیدن نظرات مخالفین بود.

اقدام پنجم رهبرى روشنگرى بود. حضرت امام خامنه‌اى دامت برکاته به مناسبت‌هاى مختلف ابعاد توطئه را افشا کرده و در هر سخنرانى، سران فتنه را مورد ملامت قرار دادند.

اما در طول این دوران، رهبرى به نهادهاى نظام اتکا و اعتماد داشتند و ازاین‌رو نه هیئتى تغییر کرد، نه دستور ویژه‌اى دادند، نه کسى را عزل کردند و نه نصب جدیدى داشتند. این موضوع به چند دلیل صورت گرفت، تأسیس هیئت جدید براى مهار فتنه در واقع ثابت‌کننده عدم کفایت نهادهاى مسؤول بود و این همان خطى بود که فتنه‌گران با محوریت تاج‌زاده آن‌را از آذر ۸۷ تا یک سال پس از آغاز فتنه دنبال مى‌کردند. عزل ونصب‌ها هم مى‌توانست از بی‌ثباتى و خارج‌شدن کنترل کشور از دست رهبرى حکایت کند و دشمنان خارجى را در اعمال فشار جرأت داده و امیدوار کند. رهبرى حتى عضویت عناصر فتنه در نهادهاى حساس نظام نظیر مجمع تشخیص مصلحت، شوراى عالى انقلاب فرهنگى و. . . را لغو نکردند در حالى که اخراج این افراد از این نهادها مى‌توانست به داعیه نبود آزادى انتقاد در ایران را که پروژه مشترک غرب و فتنه‌گران بوده کمک کند.

اینگونه بود که رهبری با مدیریت هوشمندانه و حکیمانه خود از ادامه فتنه‌ای عمیق جلوگیری کرده و مردم ایران نیز پس از سخنان روشنگرانه رهبر معظم انقلاب و جسارت فتنه‌گران به امام حسین(ع) روز ۹ دی‌ماه به خیابان‌ها آمدند و حماسه‌ای آفریدندکه مرکز محاسبات و طراحی‌های دشمن را ویران کرد.اما دشمن همیشه دشمن است و دست از خباثت، توطئه و فتنه‌انگیزی بر نمی‌دارد و این بصیرت و درک و بینش سیاسی ما است که مسیر درست را نشان می‌دهد.