به گزارش جویباران،شیوع کرونا ویروس تأثیر قابل‌توجهی در سلامت جهانی داشته است. دراین‌بین رسانه‌های جمعی مسئولیت تدوین و تهیه اطلاعات صحیح و ایجاد درک در بین عموم مردم را بر عهده‌دارند. شوربختانه؛ از زمان بروز و شیوع ویروس کرونا در ایران؛ حدس و گمان‌های زیادی در رسانه‌های دیداری، شنیداری و نوشتاری مجازی و غیرمجازی غیر معتبر به وجود آمده است که تاب‌آوری جامعه را در خصوص مدیریت بهینه و اثربخش این واقعه کاهش داده است و ترس و اضطراب زیادی را در بین عموم مردم ایجاد نموده است.

انتشار اخبار جعلی، غیرواقعی، غیرضروری و تائید نشده در شبکه‌های اجتماعی تأثیرات منفی را بر سلامت روان افراد خواهد داشت و اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم را به‌منظور مدیریت این واقعه دچار اختلال خواهد کرد. لذا ازآنجایی‌که سلامت روان افراد می‌تواند سلامت جسمی‌شان را به‌شدت تحت تأثیر قرار دهد، رسانه‌های غیر معتبر و در برخی موارد رسانه‌های معتبر با انتشار اخبار غیرواقعی و ناصحیح، تعدد بسیار زیاد اشتراک‌گذاری اخبار و … ؛ اضطراب و استرس را به جامعه تحمیل می‌کنند و آسیب‌پذیری افراد را در مقابل این ویروس افزایش می‌دهند. با این توضیحات موارد ذیل می‌تواند کمک بسیار زیادی به؛ به زیستی روان‌شناختی افراد نماید.

* نکاتی که افراد باید به آن توجه کنند:
–  از بررسی بیش‌ازحد رسانه‌های اجتماعی و اخبار خودداری نمایید.
–  اگر در پی آن هستید که در خصوص ویروس کرونا، به‌روز باشید؛ یک‌بار از منبع معتبر اطلاعات لازم را کسب نمایید و سعی نمایید از این موضوع تجاوز نکنید.
–  اطلاعات لازم را از سایت‌های معتبر نظیر سایت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان جهانی بهداشت پیگیری نمایید.
–  به‌جای رسانه؛ خود را به فعالیت‌های دیگر نظیر ارتباط با خانواده و دوستان، کتاب‌خوانی، گوش دادن به موسیقی موردعلاقه و … سرگرم نمایید.
–  سعی نمایید شبکه‌های اجتماعی و اپلیکشن های خبری را برای مدتی در تلفن همراه مورداستفاده قرار ندهید.
–  با فرزندان خود به‌طور مناسب ارتباط برقرار نمایید. در مورد پوشش خبری ویروس کرونا، علائم و راهکارهای پیشگیرانه متناسب با سن فرزندان خود را به شیوه صادقانه ارائه نمایید.

به یاد داشته باشید؛ غالباً افزایش استرس و اضطراب می‌تواند با سرعت بیشتری شیوع این بیماری را افزایش دهد. کاملاً منطقی است بگوییم باید به بهترین‌ها امیدوار باشیم.

*قاسم رجبی واسوکلایی؛ دکتری تخصصی مدیریت سلامت