به گزارش جویباران،کشور ایران با وسعت ۱٬۶۴۸٬۱۹۵کیلومترمربع دارای اقلیم آب و هوایی و شرایط جغرافیایی منحصربه‌فردی در دنیاست. این کشور پهناور در این سال‌ها اتفاقات، رویدادهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی متعددی را پشت سر گذاشته که در کنار این رویدادها بحران‌هایی را نیز ازجمله سیل و زلزله و آتش‌سوزی را از سر گذرانده است.

 

نکته کلیدی عبور از همه این فرازونشیب های تلخ و شیرین روزگار ایرانی « مردم» بودند، مردمی که هر وقت احساس کردند که نظام و دولت به حضور آنان نیاز دارد وارد میدان شدند و نقش‌آفرینی کردند؛ که شاید به‌طورقطع گفت که هیچ کجای دنیا مردمی مثل مردم ایران ندارد.

 

از پیروزی انقلاب اسلامی ایران که اگر حضور فداکارانه و ایثارگرایانه مردم با هدایت و رهبری پیر فرزانه جهان اسلام حضرت امام خمینی (ره) نبود این پیروزی در برگه‌های تاریخ به ثبت نمی‌رسید.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بروز حوادثی چون ترور چهره‌های دلسوز انقلاب و ایجاد تفرقه بین مردم و حاکمیت بازهم ملت ایران را وارد این کارزار سیاسی کرد و با درک و بصیرت خود نسخه منافقین و مزدوران داخلی و خارجی را به هم بستند. جنگ تحمیلی یکی از دوران بی‌بدیل و درخشان حضور مردم در دفاع و مدیریت کشور بود که گویی امروز نیز همان اتفاقات در حال رقم خوردن است البته با شکل ظاهری متفاوت.

*حضور جوانان غیور و قدرتمند در جبهه‌های حق علیه باطل

حضور جوانان غیور و قدرتمند که در ایام جوانی به درجه‌ای از بینش و جهان‌بینی رسیدند که فراتر از برخی مدعیان، فرماندهی جنگ را به دست گرفتند و غوغایی در جبهه‌های حق علیه باطل به پا کردند. شاید بارزترین مثال را می‌توان سردار دل‌ها سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نام برد. جوانی گمنام از خطه کویر سرخ ایران که امروز آن جوان گمنام به‌جایی رسیده است که دشمنان از خون به‌ناحق ریخته شده او ترس و وحشت دارند.

 

از زنان و خواهران این دیار نمی‌توان سخن نگفت، مادرانی که با دستان خود جانان خود را برای دفاع از ولایت، وطن جلوی توپ و تانک قراردادند تا برگی از این نهال تازه غرس شده انقلاب به زمین نیفتد. باید از شیر زنانی در ایران صحبت کرد که توشه غذا و مایحتاج زندگی خود را به برادران و فرزندان خود در جبهه هدیه می‌دادند. همانانی که با دستانی پینه‌بسته با چشمانی کم سو و دستانی لرزان، سوزن به نخ می‌کردند و لباس پاره دلاوران جبهه نبرد را پینه می زندند. هرچه از آن دوران بگوییم شاید اندازه ارزنی نتوانیم وصف شجاعت، ایثار و فداکاری مردم را بیان کنیم.

 

هرچه جلوتر می‌آییم کینه و حرص و غضب دشمن از این نهال جان گرفته از خون هزاران جوان بیشتر می‌شود. نقشه می‌ریزد، تهدید می‌کند، ترور می‌کند، تحریم می‌کند، دم از مذاکره می‌زند و در آخر متأسفانه خروس‌قندی را به برخی از بچگان سیاسی می‌دهد ولی باز با چماق خود آن قند خیالی را هم از او می‌گیرد؛ اما…

*مهربانی مردم را ببینیم

دوباره این مردم بودند که با آگاهی، شعور سیاسی و ولایتمداری پای این نظام و انقلاب ایستادند و نگذاشتند همچون چهل و اندی سال قبل در آن رژیم طاغوت دشمن همه‌چیزمان را به یغما ببرد.

 

از سیل گرفته تا زلزله هر جا را نگاه می‌کنید ردپای مردم و گروه‌های جهادی است. در تمام تصاویر به ثبت رسیده و نرسیده در رسانه‌ها و اذهان مردم گرفتار این بلا می‌توان جای پای، رد دست و سبد محبت و مهربانی مردم را دید.

 

این مردم هستند که جور برخی بی‌تدبیری‌ها، مدیریت‌های اشتباه را می‌کشند، کمی فکر کنید واقعاً اگر مردم نبودند این‌همه اتفاقات و بحران‌ها چطور به سرانجام می‌رسید؟

*تفاوت شیوع کرونا در ایران با تمام کشورها

امروز نیز که کشور گرفتار ویروس کرونا شده است مردم و گروه‌های جهادی هستند که آستین همت را بالا زده و به کمک دولت آمدند. گروه‌های جهادی که وقت، اندوخته مالی و سلامتی خود را برای حفظ سلامتی مردم، پرستاران، پزشکان و کادر درمانی که یگانه رزمندگان جبهه سلامت هستند گذاشتند و شبانه‌روزی در حال دوخت و تهیه لوازم بهداشتی هستند. به‌راستی اگر این گروه‌ها نبودند دولت توانایی تأمین این مقدار لوازم بهداشتی را داشت؟!

*پایگاه‌هایی که سنگر مدافعان سلامت شدند

هرچند مساجد برای انجام فرایض دینی تعطیل شدند ولی در عوض به پایگاهی برای خدمت به مدافعان سلامت تبدیل گشتند- گردش ایام چه زیبا می‌چرخد چقدر شبیه سال ۶۰ دوران جنگ تحمیلی شده است- پایگاه‌های بسیج به قرارگاهی برای کمک به مردم و بیمارستان‌ها شده و هزاران خیاط، هزاران جوان جهادی با همان درک و بینش دوران جنگ وارد میدان شدند و هرکدام گوشه‌ای از کار را گرفتند و امروز اگر این گروه‌ها مردمی و جهادی نبودند شاید بخش بهداشتی و درمانی ما با چالش‌های عدیده‌ای روبرو بود و باید مانند غربی‌ها برای گرفتن ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده بر سر و دوش یکدیگر می‌پریدیم که الحمدالله این ویروس کرونا در کنار مشکلات جدی که برای مردم دنیا داشت چهره واقعی تمدن غرب، فرهنگ و شخصیت دول اروپایی و آمریکا را به‌خوبی به نمایش گذاشت.

 

ازاینجا به آقای روحانی رئیس‌جمهور کشورمان پیشنهاد  می کنیم با اتکا به گروه‌های مردمی و جهادی به‌خوبی بحران‌ها را پشت سر گذاشته و هزینه کمتری را نیز برای دولت داشته و تأثیرگذاری بیشتر و مؤثرتری در جامعه به همراه خواهد داشت.

 

*محسن رحمانی واسوکلایی