به گزارش جویباران،محمد مدانلو بخشدار مرکزی جویبار در جلسه بررسی نرخ دستمزد کارگران بخش کشاورزی این شهرستان گفت: یکی از دغدغه‌های امروز کشاورزان شهرستان، تأمین کارگر برای مرحله کاشت شالی است زیرا عمده کارگران این بخش غیربومی هستند و با توجه به ویروس کرونا این احتمال وجود دارد که با چالش مواجه شویم.

 

وی افزود:در سال‌های گذشته این کارگران در قالب بنگاه‌های کاریابی غیررسمی روزانه بین اراضی تقسیم می‌شدند ولی امسال با توجه به شرایط پیش‌آمده باید حتماً پروتکل‌های بهداشتی در این زمینه رعایت شود.

 

بخشدار جویبار تصریح کرد: اگر کارگر غیربومی بخواهد در شهرستان حضور پیدا کند باید ماسک، دستکش و غذای خود را به همراه داشته باشد.

 

مدانلو یکی دیگر از دغدغه‌های کشاورزان را نرخ دستمزد کارگران دانست و تصریح کرد: رقم‌هایی از برخی افراد به گوش می‌رسد که مقرون‌به‌صرفه برای کشاورزان نیست.

 

ابراهیمی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی جویبار اظهار کرد: این اداره آمادگی ساماندهی کارگران بخش کشاورزی را دارد.

وی بیان کرد: ۲۲ هزار کارگر در ۱۷ حرفه در شهرستان جویبار مشغول به کار هستند.

 

غلامرضا سعیدی سرپرست جهاد کشاورزی جویبار در این جلسه بابیان اینکه ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر در روز کارگر موردنیاز بخش‌های مختلف کشاورزی در جویبار است گفت: ۴۰ درصد این کارگران موردنیاز از افراد بومی و ۶۰ درصد آنان کارگران غیربومی درون استانی هستند.

 

وی با اشاره به اینکه ۵هزار نفر در روز برای نشاء شالیزار نیاز داریم عنوان کرد: نرخ دستمزد کارگران برای بخش برداشت شالی از خزانه (تیم وجی) ۱۵۰ هزار تومان و برای نشاء ۹۰ تا ۱۱۰ هزار تومان اعلام‌شده است.

 

سرپرست جهاد کشاورزی جویبار خاطرنشان کرد: تاکنون ۸ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی شهرستان خزانه گیری شده است که ۶ هزار هکتار آن به‌صورت سنتی و ۲ هزار هکتار آن به‌صورت مکانیزه کشت می‌شود.

 

خلیل بخشی رئیس شورای بخش گیلخواران در این جلسه اظهار کرد: می‌توان از اسکان کارگران غیربومی جلوگیری کرد و در بحث نظارت بهداشتی بر روی کارگران قطعاً هم به دلیل کمبود نیروی متخصص و هم وسعت کار  با چالش مواجه می‌شویم.