به گزارش جویباران،پس از پرتاب ماهواره نور توسط ماهواره‌بر قاصد توسط سپاه پاسداران انقلاب که یک سورپرایز واقعی هم برای مردم کشور و هم برای سایر کشورهای دوست و دشمن بود رسانه‌های جهان را در انحصار خبری خود قرار داد و لشکر رسانه‌ای آمریکایی_سعودی این اقدام را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌دانستند ولی واقعیت چیزی دیگر بود.

 

از سوی دیگر در میان بیش از ۴۰ کشور دارنده ماهواره و فعالیت‌های فضایی، تنها۱۰ کشور دارای قدرت پرتاب ماهواره هستند که ایران نیز ازجمله آن‌هاست. علاوه بر این از میان کشورهای دارای ماهواره تنها ۱۸ کشور توسعه‌یافته هستند و در میان کشورهای آسیایی نیز تنها ۹ کشور دارای این فنّاوری بوده و درهمسایگی ایران، کشورهای ترکیه، روسیه، امارات متحده عربی، پاکستان و عربستان کشورهایی‌اند که از فنّاوری ماهواره‏ای بهره‌مند هستند. بنابراین هم به لحاظ منطقه‏ای و هم به لحاظ بین‏المللی توجه به فناوری‌های فضایی حائز اهمیت است.

 

سید محمدرضا موسوی در این رابطه طی گفت‌وگویی با خبرنگار جویباران بابیان اینکه فضا یکی از عرصه‌هایی است که کشورها دست‌یابی به آن را موردتوجه خوددارند اظهار کرد: فضا بعد از خشکی، پهنه آب‌وهوا عرصه چهارم قدرت محسوب می‌شود که فقط تعداد معدودی از کشورها به آن دست‌یافتند.

 

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار ماهواره در فضا هستند و درصد قابل ‌توجه ای نیز دارای کاربرد نظامی‌اند گفت: حضور سپاه پاسداران انقلابی در چهارمین عرصه تولید قدرت در کنار سایر قدرت‌ها یکی از رویدادهای شگفتی‌ساز در سال ۲۰۲۰ بود.

 

استاد و پژوهشگر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: تفاوت حضور ماهواره نور با سایر ماهواره‌های کشورهای دیگر در این است که این فناوری کاملاً بومی و در شرایط تحریم طراحی و به فضا پرتاب شد که کشورهای متخاصمی مانند آمریکا را به کمای سیاسی برد.

 

موسوی حضور سپاه پاسداران در عرصه فضایی را یک ضرورت دانست و افزود: امروز نیروهای مسلح ایران به‌ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عرصه زمینی، دریایی و هوایی به حدی از توانایی دست‌یافتند که قدرت بازدارندگی خوبی در برابر دشمنان ایجاد کردند و پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور توسط سپاه و ورود به فضا یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای حفظ امنیت بود.

 

وی به عصبانیت آمریکا و متحدانش ازاین‌دست آورد بزرگ اشاره و عنوان کرد: پس از موفقیت‌آمیز بودن پرتاب ماهواره نور سپاه، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی آن را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌دانند درحالی‌که این قطعنامه با خروج آمریکا از برجام وجاهت قانونی خود را ازدست‌داده و علاوه بر آن در هیچ کجای این قطعنامه ایران را از پرتاب ماهواره به فضا منع نکرده است.

 

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای زیست می‌کند که همواره در معرض تهدید و فتنه‌انگیزی توسط حاکمان منطقه یا یک قدرت خارجی است فلذا در این شرایط مهم‌ترین کار دفاع و تأمین امنیت از طریق افزایش توان نظامی و دفاعی و سرانجام قدرت بازدارندگی است که حضور در عرصه فضایی و داشتن اطلاعات دقیق و رصد تحرکات نیروهای متخاصم یکی از اقدامات لازم و ضروری خواهد بود.

 

موسوی همچنین به سخنان سردار سلامی فرمانده کل سپاه نیز در مورد اهمیت این ماهواره در جمع‌آوری اطلاعات اشاره و عنوان کرد: وی در سخنرانی بعد از پرتاب ماهواره عنوان کرد که قرار گرفتن این ماهواره چندمنظوره در فضا در عرصه IT و نبردهای اطلاعاتی می‏تواند برای ما ارزش‌افزوده استراتژیک تولید کند و هم در جنگ‏های اطلاعاتی زمینه‏های قدرتمندی را برای ما ایجاد می‏کند، بنابراین ازاین‌جهت موفقیت‌آمیز بودن پرتاب این ماهواره نقش به سزایی در افزایش قدرت بازدارندگی ایران دارد.

 

وی یکی از علت‌های تعجب و شگفتی کشورهای مخالف پرتاب این ماهواره توسط سپاه را “زمان” دانست و افزود:پرتاب این ماهواره در زمانی اتفاقی افتاد که تمام کشورها مشغول مقابله با ویروس کرونا بودند و توسعه‌یافته‌ترین کشورها در جلوگیری و کنترل این ویروس به عجز آمدند، اما در مقابل ایران با توجه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و همراهی کشورهای جهان با آن توانست ضمن کنترل وضعیت، روند نزولی در ابتلا به این ویروس را داشته باشد و در کنار آن نیروهای نظامی علاوه بر کمک به دولت و مردم در جلوگیری و کنترل وضعیت، توانست برنامه‌های دفاعی و صلح‌آمیز خود را ادامه دهد و هم‌زمان باخبرهای خوش کنترل ویروس در کشور، خبر مهم و خوشحال‌کننده پرتاب ماهواره نور و ماهواره‌بر قاصد که به‌صورت کاملاً بومی ساخته‌شده بود جهان را شگفت‌زده کند که بیش از همه “زمان” انجام این پرتاب جهان را مبهوت و متحیر کرده است.

 

استاد دانشگاه در پایان تأکید کرد: هرگاه به داشته‌های خود ایمان داشتیم توانستیم از سخت‌ترین وضعیت عبور کنیم که دوران دفاع مقدس نمونه بارز آن است و امروز جوانان کشور به حدی از دانش دست‌یافتند که می‌توانند با ورود به هر عرصه‌ای، کشور را جز برترین‌ها در آن بخش قرار دهند فلذا فقط لازم است شرایط را برای حضور چنین جوانانی را فراهم کنیم که پرتاب این ماهواره در گام دوم انقلاب نویدبخش این امر است.