به گزارش جویباران،در گردشگری روستایی منابع فرهنگی، طبیعی و تاریخی نواحی روستایی به‌عنوان کالای فرهنگی گردشگری قابل‌عرضه است و یکی از مهم‌ترین اهداف توریسم روستایی افزایش درآمد روستائیان و خانوارهای روستایی است و همچنین می‌توان میزان مشارکت روستائیان در فراهم کردن امکانات تفریحی، ورزشی و معرفی قابلیت روستا را افزایش داد.

 

معرفی دو روستای بخش مرکزی جویبار به‌عنوان مقصد گردشگری

محمد مدانلوبخشدار مرکزی شهرستان جویبار در گفت‌وگو با خبرنگار ما بابیان اینکه بحث گردشگری یک موضوع مهم برای توسعه و ارتقاء شهرستان است، گفت: پتانسیل‌های خوبی در حوزه گردشگری همچون مناطق بکر، آثار تاریخی، پل‌های تاریخی، بقاع متبرکه، سواحل بکر چپکرود و مزارع کشاورزی در این شهرستان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه از مدت‌ها قبل به دنبال جذب گردشگر در حوزه روستایی بوده‌ایم، افزود: ۹ منطقه برای احداث تأسیسات زیربنایی گردشگری در نظر گرفته‌شده است که تقریباً از هفت آب‌بندان، سه آب‌بندان و دو روستا به‌عنوان مقصد گردشگری در بخش مرکزی معرفی‌شده است.

 

مدانلو دو روستای مقصد گردشگری را بقاع پیر درویش روستای سروکلا و مرتع ۳۰ هکتاری روستای شیب آب‌بندان بیان کرد و افزود: پیر درویش روستای سروکلا یک منطقه بکر و زیبا است که در ایام سال مورداستفاده اهالی منطقه و گردشگران قرار می‌گیرد لذا استقرار تأسیسات زیربنایی برای جذب گردشگران و مسافران تأثیرگذار خواهد بود.

بخشدار مرکزی جویبار تصریح کرد: بازدیدی توسط کارشناسان میراث فرهنگی انجام شد و این مکان بعد از انتخاب به‌عنوان روستای مقصد گردشگری در حال اجرای طرح‌های اولیه زیربنایی است.

مدانلو از تقاضای شورا و دهیاری روستای شیب آب‌بندان برای احداث آب‌بندان در مرتع ۳۰ هکتاری این روستا خبر داد و گفت: در این مکان ذخیره‌سازی آب، پرورش ماهیان گرم آبی و گردشگری موردتوجه قرار می‌گیرد و تأسیسات مناسب برای حضور گردشگران مهیا خواهد شد.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این مرتع ۳۰ هکتاری امکانات رفاهی گردشگری همچون نصب آلاچیق‌ها، تالار عروسی، کافی‌شاپ، امکانات ورزشی در نظر گرفته‌شده است که نیاز به سرمایه‌گذاری کلانی است.

 

یعقوب جعفریان دهیار روستای شیب آبندان با اعلام اینکه مساحت مرتع این روستا حدود ۳۰ هکتار است، گفت: با تلاش و پیگیری‌های بخشدار مرکزی، دهیار و شورای روستای شیب آبندان این مرتع به یک مکان تفریحی و توریستی تبدیل خواهد شد.

 

جعفریان افزود: مشکل آب‌های سطحی این روستا مرتفع و ۶۰ درصد از آسفالت و موزاییک‌کاری معابر روستا انجام‌شده است و در حال حاضر بنا داریم در این مرتع ۳۰ هکتاری آب‌بندان و تأسیسات زیر بنایی گردشگری احداث کنیم.

 

یونسی دهیار روستای سروکلا در گفتگویی با اعلام اینکه امام‌زاده محمود مشهور به پیر درویش با قدمت ۵۰۰ ساله در روستای سروکلا از توابع بخش مرکزی جویبار قرار دارد، گفت: این امام‌زاده در زمینی به مساحت ۶ هزار مترمربع و با امکاناتی همچون ایوان، ساختمان زائرسرا و آشپزخانه است و وجود درختانی با قدمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال این امام‌زاده را به مکانی منحصربه‌فرد و گردشگر پذیر تبدیل کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه مکان موردنظر در سال‌های قبل قدیمی بوده است، افزود: در چند سال گذشته اقدامات خوبی از قبیل حصارکشی، بازسازی، توسعه مکان زیارتی، تسطیح حیاط، نهال‌کاری و روشنایی محوطه توسط خیرین و جمع‌آوری نزولات انجام‌شده است.