به گزارش جویباران،قاسم هاشمی طی گفت‌وگویی بابیان اینکه برابر توافق شهرستان جویبار و حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۰ مقرر شد إلمان امیر سرتیپ خلبان شهید پرویز ذبیحی در شهرستان جویبار در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی قهرمانان ارزشی به نسل‌های سوم و چهارم انقلاب احداث شود.

 

وی با اشاره به اینکه سرانجام در سوم خرداد سال گذشته هم‌زمان با سالروز آزادسازی خرمشهر بعد از نشست‌های اداری و توافقات نهادهای استانی و شهرستانی، این پروژه استانی اعلام شد که در مسیر تقاطع سه‌راهی کمربندی ورداسبی بلوار آیت‌الله فقیه جویبار إلمان شهید ذبیحی نصب شود.

 

مسئول دفتر حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از بهره‌برداری  این اِلمان در ۲۶ مردادماه خبر داد و گفت: ۲۶ مردادماه امسال اِلمان و یادمان جنگندهF5   خلبان شهید سردار ذبیحی با حضور مسئولین ارشد کشوری و استانی نصب و به  بهره‌برداری خواهد رسید.

 

هاشمی افزود: این المان در ابعاد واقعی خود و برای اولین بار در استان مازندران با هزینه ۸۰ میلیون تومان- که با احتساب قیمت سال ۹۰ محاسبه شد- نصب خواهد شد.

 

گفتنی است شهید خلبان پرویز ذبیحی اترکله در بیست و پنجم اسفندماه سال ۱۳۲۶ در قائم‌شهر از توابع استان مازندران در خانواده مؤمن و متقی دیده به جهان گشود پدرش برارگل از کشاورزان ساده و بی‌آلایش بود که خود را وقف تربیت فرزند نمود.

 

وی پس از گذراندن تحصیلات ابتدائی و متوسطه در تاریخ ۱۵/۰۹/۱۳۵۰ به استخدام نیروی هوایی ارتش درآمد.پس از ۲۱ ماه تمرینات نظامی و فراگیری زبان انگلیسی و پروازهای مقدماتی با هواپیمای پایپرو/ و (بونانزا) و انجام پرواز/ سلو/ مستقل برای تکمیل دوره پرواز و پرواز با هواپیماهای پیشرفته عازم پایگاه هوایی اوکلاهامای آمریکا شد.

 

پس از پرواز با هواپیماهای آموزشی ت۴۱ و جت، ت۳۷ و در میان دانشجویانی ملیت‏های مختلف و پرواز با جت مافوق صوت ت ۳۸ به دریافت نشان خلبانی مفتخر و به ایران بازگشت و به جمع خلبان هواپیمای اف- ۵ در پایگاه پنجم شماری پیوست.

 

با شروع تجاوز رژیم بعثی عراق به میهن اسلامی این شهید گران‌قدر همانند دیگر خلبانان قهرمان به دفاع از کشور پرداخت و پس از چند پرواز عملیاتی برون‌مرزی و گشت هوائی در تاریخ ۲۲/۰۸/۱۳۵۹ در یک عملیات برون‌مرزی در منطقه شمال شرق موصل عراق هواپیمایش مورد اصابت جنگ‌افزارهای پدافندی دشمن قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل گردید.