به گزارش جویباران،رسالتی در مراسم افتتاح طرح فلاف و آلفا سلولزی در شهرک صنعتی جویبار گفت: با توجه به چهل سال سابقه علمی و پژوهشی در بخش صنایع سلولزی وارد این عرصه شدم و اگر بخواهیم می‌توانیم.

 

وی افزود: این واحد از خرداد سال ۹۶ ساخت آن آغاز شد و برای استفاده از تسهیلات علی‌رغم تصویب در کارگروه و ابلاغ به بانک عامل ولی پس از یک سال انتظار ارائه تسهیلات منتفی شد.

 

مدیرعامل شرکت آریا سلولز خزر بیان کرد: درنهایت با مراجعه با بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی امام خمینی(ره)، اولین واریزی بنیاد در سال ۹۷ انجام شد که در سخت ترین شرایط به کمک ما آمد و در فاصله یک سال این مجموعه آماده راه‌اندازی شد

 

رسالتی بابیان اینکه حوزه فعالیت ما تولید خمیرکاغذ است گفت: مصرف سرانه انواع کاغذ مقوا در کشور ۳۰ کیلوگرم در کشور و در دنیا ۵۵ کیلوگرم است و کشورمان ازلحاظ منابع خام دچار کمبود است ولی مواد ضایعات کشاورزی زیادی داریم.

 

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف کاغذ در کشور ۲/۵ میلیون تن است اظهار کرد: ۵۰ درصد کاغذ مصرفی در کشور کاغذ بسته‌بندی است که ۸۰ درصد  آن کارتن بوده که حدود ۹۰ درصد آن به چرخه تولید برنمی‌گردد.

 

مدیرعامل شرکت آریا سلولز خزر تأکید کرد: این واحد توانایی تصفیه لینتر پنبه و تولید آلفا سلولز دارد که این واحد دومین واحد در کشور است که می‌تواند این اقدام را انجام دهد و مورد دیگر فراوری ضایعات کارتن و احیای الیاف موجود در کارتن است که می‌تواند جایگزین خمیر وارداتی شود که در این مورد جز اولین واحد در کشور هستیم.

 

رسالتی بابیان اینکه در این مجموعه ۷۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام‌شده است عنوان کرد: ۴۰ درصد سرمایه این کارخانه از طریق تسهیلات پرداختی بانک سپه تأمین، ۴۹ درصد مشارکت بنیاد برکت و بقیه هم آورده سرمایه‌گذار بخش خصوصی است.

 

وی تصریح کرد:  این واحد در حال حاضر در یک نوبت‌کاری سه تن و در دو نوبت به ۶ تن خمیرکاغذ تولید می‌کند و در فاز اول برای ۱۰ نفر ایجاد شغل کرده است و با راه‌اندازی فاز دوم این طرح که شهریورماه امسال انجام خواهد شد ظرفیت تولید در یک نوبت به ۱۵ تن و در دو نوبت به ۳۰ تن خواهد رسید.