به گزارش جویباران، حقوق بشر مسئله‌ای است که همیشه دستاویزى براى قدرت‌هاى بزرگ بوده تا به‌وسیله آن کشورهاى مستقل را تحت‌فشار قرار دهند و به اهداف سلطه‌گرانه خود برسند، اعلامیه‌اى که اکنون تحت عنوان اعلامیه‌ى جهانى حقوق بشر منتشرشده است در حقیقت بیانیه‌اى غربى است که نمایانگر تفکر و تمایلات غربى در شناخت انسان و شکل‌دهى به زندگى فردى و اجتماعى اوست. ازاین‌رو همواره نیاز بوده است که جوامع غیر غربی به‌خصوص جوامع اسلامى بر اساس مبانى فکرى و انسان‌شناختى خود حقوق بشر را جداگانه و با تمایزهاى خاص خود معنى کنند و فهرستى از فکر و اندیشه‌ى خود در این عرصه ارائه نمایند تا اعلامیه‌ى حقوق بشر اسلامى طراحى و به جهانیان اعلام گردد. زیرا معلوم است که با تفاوت و تغییر در مبانى اندیشه‌اى و آرمان‌ها و اهداف، فهرست حقوق و تکالیف بشر نیز تغییراتى خواهد کرد. در این راستا از سوی سازمان کنفرانس اسلامی سه اعلامیه در رابطه با حقوق بشر منتشر شد، طرح اعلامیه حقوق و تکالیف اساسی انسان در اسلام، در سال ۱۹۷۹ میلادی ( مکه مکرمه ) در عربستان. طرح سندی در رابطه با حقوق بشر در اسلام در سال ۱۹۸۸ میلادی ( طائف ) در عربستان. اعلامیه حقوق بشر اسلامی که در سال ۱۹۹۰ میلادی در شهر قاهره مصر به تصویب رسید.

 

این اعلامیه در اجلاسی در ۲۱ ژوئیه تا ۵ اوت ۱۹۹۰ میلادی مطابق با ۱۰تا ۱۵ مردادماه ۱۳۶۹ در قاهره در نوزدهمین اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به تصویب رسید.

 

یکی از ارزشمندترین خصایص اعلامیه حقوق بشر اسلامی توجه به نکاتی است که در اعلامیه جهانی بدان توجه نشده است. این اعلامیه با حمایت از حقوقی که بی‌تردید در زمره حقوق مسلم بشر قرار دارند ولی در اعلامیه جهانی مورد غفلت واقع‌شده‌اند، جایگاه خود را به‌عنوان اعلامیه‌ای با مضامین بدیع در مقابل جهانیان به اثبات رساند و ارزش و اهمیت حقوق بشر در دین اسلام را نمایان کرد. اعلامیه مذکور با ممنوع شناختن استعمار و استعمارگری حق مبارزه با این موضوع را برای همه افراد بشر قائل شده است و به‌صراحت انواع گوناگون استعمار را به‌عنوان بدترین نوع بردگی تحریم می‌کند. اعلامیه حقوق بشر اسلامی حق رهایی و تعیین سرنوشت را برای تمامی ملت‌هایی که از استعمار رنج می‌برند به رسمیت شناخته و تمام دولت‌ها و ملت‌ها را موظف به یاری‌رساندن به قربانیان استعمار در جهت نابودی این پدیده مخرب دانسته است. همچنین این اعلامیه قدرت حکومت را به امانتی تعبیر کرده که به حاکم یا هیئت حاکمه سپرده‌شده است و مقتضای امانت‌داری این است که از آن سوءاستفاده نشود و بنابراین استبداد و دیکتاتوری و هر نوع سوءاستفاده از قدرت، خیانت‌درامانت تلقی می‌شود و ممنوع است.

 

بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر همان ابرقدرت‌هاى صادرکننده اعلامیه‌ى جهانى حقوق بشر هستند

 

حسین رجبی کارشناس مسائل حقوقی در گفت و گو با بلاغ با اشاره به اینکه یکی از ارزشمندترین خصایص اعلامیه حقوق بشر اسلامی توجه به نکاتی است که در اعلامیه جهانی بدان توجه نشده است اظهار کرد: این اعلامیه با حمایت از حقوقی که بی‌تردید در زمره حقوق مسلم بشر قرار دارند ولی در اعلامیه جهانی مورد غفلت واقع‌شده‌اند، جایگاه خود را به‌عنوان اعلامیه‌ای با مضامین بدیع در مقابل جهانیان به اثبات رساند و ارزش و اهمیت حقوق بشر در دین اسلام را نمایان کرد.

 

 

وی یکی از ویژگی‌های برجسته این اعلامیه را ممنوع شناختن استعمار و استعمارگری و حق مبارزه با این موضوع دانست و افزود: به‌صراحت انواع گوناگون استعمار را به‌عنوان بدترین نوع بردگی تحریم می‌کند، اعلامیه حقوق بشر اسلامی حق رهایی و تعیین سرنوشت را برای تمامی ملت‌هایی که از استعمار رنج می‌برند به رسمیت شناخته و تمام دولت‌ها و ملت‌ها را موظف به یاری‌رساندن به قربانیان استعمار در جهت نابودی این پدیده مخرب دانسته است.

 

این کارشناس حقوق خاطرنشان کرد: در حقوق بشر اسلامی قدرت حکومت را به امانتی تعبیر کرده که به حاکم یا هیئت حاکمه سپرده‌شده است و مقتضای امانت‌داری این است که از آن سوءاستفاده نشود و بنابراین استبداد و دیکتاتوری و هر نوع سوءاستفاده از قدرت، خیانت‌درامانت تلقی می‌شود و ممنوع است.

 

رجبی بابیان اینکه نفس پرداختن به اعلامیه‌ى حقوق بشر اسلامى و تعیین روزى براى این امر نشان از یک رشد و بالندگى در جوامع اسلامى دارد گفت: باید توجه داشت، همان‌طور که صدور اعلامیه‌ى جهانى حقوق بشر از سوى کشورهاى غربى در عمل مشکلى از رعایت حقوق بشر را حل نکرده است و بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر همان ابرقدرت‌هاى صادرکننده اعلامیه‌ى جهانى حقوق بشر هستند، کشورهاى اسلامى نیز باید بدانند که صرف صادر کردن اعلامیه‌ى حقوق بشر اسلامى و تأیید آن در کنفرانس سران کشورهاى اسلامى مشکل رعایت حقوق بشر اسلامى حل نمى‌شود و بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر اسلامى همان ابرقدرت‌ها و صاحبان زر و زورى هستند که درواقع اعتقادى به اسلام نداشته و بر مسلمین سلطه‌ى جابرانه دارند.

 

نقض حقوق بشر توسط عربستان سعودی یک کشور اسلامی!

وضعیت کشورهایى مانند فلسطین، یمن، بحرین، عربستان، سوریه و… به‌خوبى نشان‌دهنده‌ی آن است که قدرتمندان و ثروتمندان در میان حاکمان کشورهاى اسلامى حتى در میان خود پایبند به حقوق بشر اسلامى نبوده‌اند و نقض آشکار و فاحش حقوق بشر اسلامى از سوى برخى کشورها چه نسبت به همسایگان و دیگر کشورها و چه نسبت به مردم و افراد تابع کشور خودشان در حال رخ دادن روزانه است. در این شرایط البته نقد و بررسى علمى و نظرى اعلامیه حقوق بشر اسلامى و تلاش براى تکمیل آن بر روى کاغذ شایسته و مهم است اما شایسته‌تر و مهم‌تر آن است که راهکارها و تدابیرى اندیشیده شود که جلوى نقض آشکار و فاحش حقوق بشر توسط کشورهایى مانند عربستان سعودى گرفته شود. همین مسئله یعنى سوءاستفاده از حقوق بشر به‌عنوان یک شعار و عدم پایبندى به آن در عرصه‌ى بین‌المللى مشکلى است که با کشورهایى چون آمریکا و سایر کشورهاى اروپایى وجود دارد.

 

آمریکا اصل جهان‌شمول بودن حقوق بشر را فراموش کرده است

سید عباس روشناس کارشناس حقوق نیز بابیان اینکه آمریکا مدعی‌ترین ناقض حقوق بشر در جهان است عنوان کرد: آغاز ورود آمریکا به عرصه‌ی معادلات جهانی با نقض حقوق بشر، که همان کشتار مردم هیروشیما و ناکازاکی بود، همراه شد درحالی‌که این کشور مدعی است که با آموزه‌ها و اصول لیبرالیستی خود، یکی از حامیان سرسخت حقوق بشر در کشورهاست و مفهوم حقوق بشر با هویت و موجودیت این کشور عجین شده است.

 

 

وی افزود: رفتار آمریکا درگذر زمان، خلاف این مدعا را نشان می‌دهد و واقعیات حکایت از آن دارند که ایالات‌متحده از حقوق بشر به‌عنوان مستمسکی برای فشار، اعمال‌نفوذ، تحمیل دیدگاه‌ها و مداخله‌ی نظامی در کشورهایی که مواضع هماهنگ با این کشور ندارند استفاده کرده است و به بهانه‌ی حمایت از حقوق بشر، اجازه‌ی دخالت در امور داخلی کشورها را به خود داده است‌.

 

این کارشناس حقوقی با اشاره به متهم کردن کشور ایران به نقض حقوق بشر که مقامات آمریکایی و اروپایی با تمسک به آن تلاش کرده‌اند ضمن اعمال تحریم‌هاى اقتصادى و سیاسى علیه کشورمان، چهره نظام جمهورى اسلامى ایران را مخدوش کرده و زمینه رویگردانى بین‌المللى از کشورمان را فراهم سازند گفت: درواقع آمریکا چهل سال به‌صورت مداوم تلاش کرده است تا علاوه بر انجام انواع اقدام‌هاى خصمانه براى مهار انقلاب اسلامى، تعدیل مواضع، تغییر سیرت و محتواى جمهورى اسلامى و دست برداشتن از احکام و شریعت اسلامى، با بهره‌گیرى از دستگاه‌هاى تبلیغاتى جریان‌ساز صهیونیستى موضوع حقوق بشر را به حربه‌اى جهت اعمال فشار بر کشور ایران تبدیل کند درحالی‌که کشورهاى غربى از خشونت و رفتار ضد انسانى خود چشم پوشیده و با دادن شعار دفاع از حقوق بشر، این شعار را ابزارى براى استعمارگرى‌هاى خودساخته‌اند.

 

روشناس به وقایع اخیر در کشور آمریکا اشاره و عنوان کرد: اقدامات ضد انسانی پلیس آمریکا و قتل و مجروح کردن سیاه‌پوستان نقض آشکار حقوق بشر است هرچند ازنظر آمریکا، هیچ‌کدام از این‌ها تخطی از حقوق بشر به‌حساب نمی‌آید گویا آمریکا اصل جهان‌شمول بودن حقوق بشر را فراموش کرده است و تنها کشورهای خاصی را موظف به اجرا و رعایت موازین حقوق بشر می‌داند و با رفتارهای متناقض خود، به جهانیان ثابت کرده است که برای رسیدن به اهداف خود، از هیچ عملی، ولو کشتن انسان‌های بی‌گناه یا نقض حقوق بشر، ابایی ندارد.

 

وی تصریح کرد: در ماده دوم بند (الف) اعلامیه حقوق بشر اسلامی آمده که زندگى موهبتى است الهى و حقى است که براى هر انسانى تضمین‌شده است، و بر همه افراد و جوامع و حکومت‌ها واجب است که از این حق حمایت نموده و در مقابل هر تجاوزى علیه آن ایستادگى کنند و جایز نیست کشتن هیچ‌کس، بدون مجوز شرعى؛ این‌یک نمونه از تفاوت حقوق بشر آمریکایی با حقوق بشر اسلامی است.

 

ویلیام اولیور استون کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده آمریکایی و برنده دو جایزه اسکار می‌گوید، ما (آمریکایی‌ها) به‌خوبی نشان داده‌ایم که می‌توانیم خیلی خیلی وحشی باشیم، می‌توانیم همان‌قدر بی‌رحم باشیم که روس‌ها در آلمان بودند، حتی بیشتر، نشان داده‌ایم که هیچ مشکلی با انداختن بمب اتم بر سر مردم بی‌گناه و غیرنظامی نداریم.

 

اعلامیه حقوق بشر اسلامی هرچند مورد تأیید کشورهای اسلامی است اما با توجه به اینکه ضمانت اجرایی ندارد قادر نیست کشورهایی مانند عربستان را که حقوق اولیه مسلمانان را نقض و جان بی‌گناهان را می‌گیرد مورد تعقیب و بازخواست قرار دهد. درواقع اعلامیه حقوق بشر اسلامی برای جبران کاستی‌های اعلامیه جهانی حقوق بشر اعلام‌شده است اما در شرایط کنونی باید سازوکارهایی باهدف عملیاتی شدن آن صورت بگیرد. عربستان باید بابت کشتار غیرنظامیان در یمن تاوان پس بدهد و از سوی کشورهای اسلامی و با استناد به اعلامیه حقوق بشر اسلامی مورد مواخذه قرارگرفته و تحت شدیدترین اقدامات تنبیهی قرار بگیرد.

 

بحرین هم باید برای کشتار و سرکوب شیعیان در این کشور مورد بازخواست قرار بگرید. به دلیل کشتار مردم یمن همچنین باید امارات را نیز تحت‌فشار قرار داد. در این میان مهم‌ترین کار ویژه اعلامیه حقوق بشر اسلامی باید اتخاذ راهکارهایی در جهت فشار بر اسرائیل و آمریکا باشد. همان‌طور که آمریکا و کشورهای غربی با تمسک به اعلامیه جهانی حقوق بشر کشورهای اسلامی را مورد تحریم و فشار قرار می‌دهند در مقابل کشورهای اسلامی نیز باید اقدام متقابلی انجام دهند.

 

 

بر اساس اعلامیه حقوق بشر اسلامی، اسرائیل و آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر در جهان هستند( البته حتی بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز این امر واقعیت دارد.) کشورهای اسلامی ابزارهای متنوعی در اختیاردارند تا جنایت‌های اسرائیل و آمریکا در جهان اسلام را تلافی کنند. اما مشکل اصلی، تفرقه در جهان اسلام است که باعث شده کشورهای اسلامی نتوانند از ظرفیت‌های خود علیه این جنایت‌ها متحد شوند. لازمه اجرایی شدن اعلامیه حقوق بشر اسلامی علیه اسرائیل و آمریکا این است که در ابتدا کشورهایی مانند عربستان و بحرین طبق اعلامیه حقوق بشر اسلامی بازخواست شده و تنبیه شوند و پس‌ازآن به دنبال اتخاذ اقداماتی علیه دشمنان خارجی جهان اسلام بود.

 

بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر (دسامبر ۱۹۴۸) هر انسانی حق تعیین سرنوشت خود را دارد، ولی فلسطینی‌ها بر اساس موافقت‌نامه اسلو باید برای به دست آوردن این حق، مذاکره کنند. جنگ‌های مختلفی که پس از سال ۱۹۴۸ در جهان رخ داد، نظیر جنگ ایران و عراق، جنگ خلیج‌فارس، تجاوز به خاک سوریه، یمن، افغانستان، ایجاد داعش، حمایت از جنایت‌های عربستان در یمن، دخالت در امور دیگر کشورها، تبعیض، نژادپرستی و ده‌ها مثال دیگر ازجمله دلایلی هستند که گویای این حقیقت است که منشور حقوق بشر سازمان ملل نه‌تنها کارآمد نبوده بلکه به‌شدت نیازمند اصلاح در ماهیت و محتوا دارد. ازاین‌رو لازم است که کشور‌های دنیا با کشیدن خط بطلانی بر این منشور به فکر تدوین منشوری جدید، کامل، شفاف و بدون ابهام باشند که همه حقوق افراد، ملل و ادیان را به معنای واقعی و نه در کلمه و کاغذ رعایت کند. همچنین لازم است کشور‌های اسلامی با تبلیغ و ترویج و تکثیر فرهنگ اسلامی، حقوق بشر اسلامی را برای سایر دول و ملل تبیین کرده و حق پایمال‌شده خود را در تدوین سند حقوق بشر اسلامی محفوظ نگه‌دارند؛ لذا روز ۱۴ مرداد که در تقویم ایران با عنوان روز حقوق بشر اسلامی به ثبت رسیده است فرصت مناسبی است که کشور جمهوری اسلامی ایران دستاورد‌های حقوق بشر اسلامی خود را برای جهانیان تبیین کرده و در موضعی قدرتمندانه بر طبل سیاسی بودن منشور حقوق بشر بکوبد. لازم است ایدئولوژی حقوق بشر اسلامی که حتی حیوانات و گیاهان هم از اجروقرب برخوردار هستند به سمع و نظر مردم دنیا برسد تا جهانیان بدانند که کشور ایران نه‌تنها ناقض حقوق بشر نیست بلکه یکی از حامیان اصلی حقوق بشر واقعی و نه حقوق بشر غربی است.