به گزارش جویباران،کمال علیپور طی گفت‌وگویی با خبرنگار جویباران بابیان اینکه ما قوانین بسیار خوبی برای حل مشکلات کشور داریم که البته بعضی قوانین نیاز به اصلاح یا تنقیح دارد و باید در موضوعات تقنینی، تنقیح قوانین نیز اجرا شود اظهار کرد: باوجود داشتن قوانین اما متأسفانه بعد نظارتی مجلس در این چند سال ضعیف عمل کرده است.

 

وی افزود: شرایطی را به وجود آوردند که اگر نماینده‌ای می‌خواست تا به موضوعی ورود و نظارت کند و تذکر بدهد می‌گفتند چه ارتباطی به مجلس دارد و متأسفانه راه غلطی که پیمودند به بدعت و عرف تبدیل شد و وظیفه نمایندگی مجلس گم‌شده بود.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قانون اساسی ورود نمایندگان را در همه ابعاد لازم دانسته است عنوان کرد: نماینده مجلس باید در کف میدان و در میان مردم باشد و بر قوانینی که وضع می‌کند نظارت داشته باشد و مجلس یازدهم با نگاه انقلابی به‌صورت جدی تمام دغدغه‌اش ورود جهادی به موضوع نظارت است.

 

علیپور خاطرنشان کرد: وظیفه نماینده مجلس و قوه مجریه در تقابل هم نیست بلکه در راستای کمک به یکدیگر و اصل نظام جمهوری اسلامی هم کم کردن فاصله‌ها و توزیع عدالت بین همه مردم است.

 

وی بابیان اینکه در این سال‌ها دیوان محاسبات به‌عنوان بازوی نظارتی مجلس، نظارت مؤثری نداشته است اظهار کرد: به‌عنوان مثلاً دیوان محاسبات در سال ۹۸ باید تفریق بودجه سال ۹۸ را ارائه می‌داد ولی در این سال، تفریق بودجه سال ۹۶ را ارائه می‌داد یعنی اهرم نظارتی مجلس دو سال از موضوع نظارتی عقب بود.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از صحبت‌های جدی نمایندگان این دوره با آقای قالیباف تقویت بخش نظارتی مجلس بود که خداروشکر نمایندگان مجلس با حمایت از این موضوع، نظارت‌ها را شدت بخشیدند و هرکدام در مناطق مختلف در حال نظارت بر موضوعات و کمبودهای آن منطقه هستند.

 

علیپور با اشاره به چالش‌های موجود در استان مازندران بیان کرد: در استان مازندران می‌توانیم شرایطی را فراهم کنیم که در حوزه تولید، صنعت و کشاورزی پاسخگوی و تأمین‌کننده چند استان دیگر باشد ولی اکنون جز استان‌های عقب‌مانده اقتصادی هستیم.

 

وی بابیان اینکه بسیاری از پروژه‌هایی که امروز عقب‌مانده یا تعطیل‌شده دارای ردیف بودجه است گفت: بسیاری از مدیران در اتاق نشسته و منتظر این هستند بودجه خودش بیاید، درصورتی‌که مدیر برای دریافت بودجه  باید قدمی بردارد و بسیاری از مشکلات نیز نیاز به پول ندارد با یک مدیریت جهادی قابل‌حل شدن است و نظارت مؤثر نمایندگان نیز می‌تواند در تخصیص اعتبار درست و منطقی کمک کند.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: وظیفه نماینده مجلس هم وضع قوانین، اصلاح قوانین، ناظر و بازوی نظارتی قوه مجریه است و تمام تلاش نمایندگان مجلس برای رسیدن به ایرانی آباد و توسعه‌یافته است.