به گزارش  جویباران ،به نقل ازخبرگزاری صدا و سیمای مرکز مازندران ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار با اشاره به وجود دو هزار و ۳۰۰ هکتـار آب بندان در این شهرستان گفت : ۵۰ درصد نیاز آبی بخش کشاورزی این شهرستان توسط آب بندان ها به عنوان منابع تامین آب بخش کشاورزی برای زراعت برنج تامین می‌شود.
سعیدی افزود : این شهرستان دارای ۱۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری و ۷۹ قطعه آب بندان با ظرفیت ذخیره‌سازی ۵.۶۳ میلیون مترمکعب است که نیاز آبی پنج هزار هکتار از اراضی شالیزاری را تامین می‌کند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار تصریح کرد: ذخیره سازی آب در آب بندان های این شهرستان بیشتر از روان آب‌ها و در فصل پرآبی انجام می‌شود.
وی گفت : امسال احداث آب بندان به مساحت ۲۷ هکتار با اعتبار ۲۷ میلیارد ریال در روستا‌های رنگریزمحله و ایزدخیل انجام شد و با اجرای این طرح ۱۰۰ هکتار از مزارع این دو روستا که از سد شهید رجایی تامین می‌شد و همه ساله با تنش کمبود آب در زمان پیک مصرف روبرو می‌شد برطرف شد و سالانه این آب بندان ۶۰۰ هزار متر مربع آب را در خود ذخیره می‌کند.
سعیدی از لایروبی ۵۰هکتاری آب بندان روستای گلییرد جویبار در سال جاری خبر داد و افزود: با لایروبی این آب بندان ۲۰۰هزار متر مربع بر حجم ذخیره سازی آب در این منطقه برای کشت برنج در سطح ۳۰۰هکتار افزوده شده است و امکان کشت برای ۱۰۰هکتار دیگر فراهم شد.
سعیدی میزان اعتبار برای احداث و لایروبی سه آبندان در سال جاری در این شهرستان را ۵۰ میلیارد ریال اعلام کرد.
سعیدی یادآور شد: از ۱۰هزار هکتار شالیزاری جویبار ۵هزار هکتار از طریق ذخیره سازی آب بندان ها، ۱۲۰۰ هکتار هم از طریق چاه کشاورزی، ۲۴۰۰ هکتار از طریق سد شهید رجایی مابقی هم از طریق رودخانه‌ها آبیاری می‌شوند.
شهرستان جویبار از ۲۸ هزار هکتار زمین برای ۳۰ نوع محصول زراعی برخوردار است.