مازندران در انتخابات ۱۴۰۰

به گزارش جویباران به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز مازندران، تنها پنج روز به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شورا‌ها و میاندوره‌ای مجلس خبرگان در روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ باقی مانده و تلاش کاندیدا‌ها برای تبلیغات در این چند روز بیشتر شده است.

دستورالعمل بهداشتی ویژه برگزاری انتخابات

رییس ستاد انتخابات مازندران درباره اقدامات پیشگیرانه قبل از روز انتخابات گفت: با توجه به شرایط متفاوت امسال و شیوع کرونا، یک سری ممنوعیت‌ها در دوران فعالیت تبلیغاتی نامزد‌ها در نظر گرفته و ابلاغ شده است.
برگزاری مراسم استقبال از نامزدها، راه‌اندازی کارناوال، برگزاری نشست‌های تبلیغاتی برای تجمع انتخاباتی، سخنرانی، مناظره و هرگونه تجمع در فضای بسته ممنوع است.
حسن‌نژاد افزود: برگزاری جلسات استانی و ضروری در فضای بسته صرفاً طبق طرح محدودیت هوشمند کنترل بیماری کووید ۱۹ قابل انجام است. یعنی در وضعیت قرمز ۱۵ نفر، در وضعیت نارنجی ۲۰ نفر، در وضعیت زرد ۳۰ نفر و در وضعیت آبی ۵۰ نفر به شرط رعایت فاصله دو متری و در نظر گرفتن هشت متر مربع فضا برای هر نفر است.
ضمن این که استفاده از ماسک در همه جلسات الزامی است و ساعت برگزاری نشست نیز با رعایت پروتکل عنوان شده نباید بیشتر از دو ساعت شود. البته تأکید بر این است که تبلیغات نامزد‌ها از فضای مجازی و سیستم‌های الکترونیکی انجام شود.
رئیس ستاد انتخابات مازندران صحت‌سنجی سلامت خبرنگاران، عوامل اجرایی، نظارتی و حفاظتی و همچنین اقدام در خصوص ایجاد نرم‌افزار شعبه‌یاب برای اعلان شعب اخذ رأی نزدیک و خلوت به مردم از سوی وزارت ارتباطات را نیز از دیگر اقدامات پیگیری شده ملی تا پیش از روز انتخابات بیان کرد.

وظایف مهم هیأت بازرسی انتخابات
مازندران در انتخابات ۱۴۰۰معاون استاندار و رئیس هیأت بازرسی انتخابات استان مازندران گفت: برای تحقق دو وظیفه مهم نظارت بر اجرای دقیق قانون انتخابات و حُسن جریان انتخابات؛ هیأت بازرسی استان مازندران در ۲۲ شهرستان و تعداد ۴۰۴۹ شعبه اخذ رأی، هیات بازرسی استان مرکب از ۵ نفر و هیأت‌های بازرسی شهرستان‌ها مرکب از ۳ نفر شکل گرفت که بر کل فرآیند‌های انتخاباتی مراقبت و کنترل لازم را اعمال خواهند کرد. ‎

حسن خیریانپور افزود: علاوه بر این برای روز انتخابات ۲۸ خرداد ماه نیز در هر شعبه اخذ رای یک نفر بازرس ثابت و تعداد ۲۷۰ نفر سر بازرس و تعداد ۴۸ بازرس ویژه برای مراقبت و کنترل حُسن جریان انتخابات و اجرای دقیق قانون انتخابات در حوزه‌های انتخابیه و شعب اخذ رای بکارگیری خواهند شد.

معاون استاندار مازندران با تصریح بر اینکه حق انتخاب به عنوان حق سیاسی مردم برای اداره امور کشور محسوب می‌شود گفت: درخواست می‌شود در اجرای تأکیدات و منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق مشارکت حداکثری، مردم عزیز و واجدین شرایط روز جمعه ۲۸ خرداد با شرکت در انتخابات از حق انتخاب کردن خود به نحو شایسته‌ای استفاده کنند.

اعلام ساعت رای گیری
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان گفت: زمان آغاز رای گیری در روز انتخابات (۲۸ خرداد ۱۴۰۰) از ساعت ۷ صبح شروع می‌شود و ساعت ۲۴ به پایان می‌رسد.
صادقی مقدم افزود: اگر کسی در زمان پایان اخذ رای در حوزه‌های رای گیری حضور داشته باشد از او رای گرفته خواهد شد.
متولدین ۲۸ خرداد ۱۳۸۲ و قبل از آن می‌توانند رای دهند
ستاد انتخابات کشور: رای‌دهندگان باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند و به لحاظ سنی ۱۸ سال تمام باشند. یعنی متولدین ۲۸ خرداد ۱۳۸۲ و ماقبل آن می‌توانند رای دهند
رئیس ستاد انتخابات با اشاره به الزامی بودن همراه داشتن شناسنامه و ارائه کد ملی برای رای دهندگان در روز انتخابات از آماده باش ادارات ثبت احوال جهت ارائه کد ملی شهروندان خبر داد.


آخرین مناظره نامزد‌های ریاست جمهوری
مازندران در انتخابات ۱۴۰۰مناظره سوم و آخر نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با موضوع دغدغه‌های مردم روز گذشته ساعت ۱۷ برگزار می‌شود.
این مناظره از شبکه‌های یک، خبر، جام جم و سلامت سیما پخش می‌شود که شبکه سلامت همراه با رابط ناشنوایان آن را پوشش می‌دهد.
رادیو‌های ایران و انتخابات هم مناظره آخر را همچون دو مناظره قبل به طور مستقیم پخش خواهند کرد.

استان‌های شمالی با قابلیت‌ها و چالش‌های فراوان
امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفتگوی تلویزیونی که دیروز از صدا و سیمای مرکز مازندران پخش شد گفت: همه مزیت‌هایی که در کشور وجود دارد در این استان هم وجود دارد.
او افزود: استان‌های شمالی وسعت کشور هلند و همان آب و هوا را دارند، اما هلند از صادرات محصولات کشاورزی سالانه ۸۰ میلیارد دلار درامد دارد پس مازندران هم می‌تواند با توجه به منابع آبی و اقلیمی همین اندازه درامد کسب کند.
قاضی‌زاده هاشمی گردشگری طبیعی را از مزیت‌های مازندران دانست و گفت: مردم مازندران از توسعه گردشگری استقبال می‌کنند، اما هجوم مسافران به مازندران و علاقه به خرید ویلا، تملک و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی، گرانی زمین و مسکن را در این استان بدنبال داشته و باعث شده است زندگی طبیعی در مازندرانی از حالت عادی خارج شود.
او شیوه قیمت گذاری محصولات کشاورزی مانند برنج را نیز از جمله دغدغه‌ها و ناراحتی کشاورزان استان بیان کرد..
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه سرمایه گذاری صنعتی در مازندران به بهانه تاثیر فعالیت‌های صنعتی بر محیط زیست بخوبی عملیاتی نشده افزود: تکنولوزی‌های پاک و سبز سال‌ها است که در جهان وجود دارد و مازندران می‌تواند سرمایه گذاری فوق العاده‌ای در صنعت پاک داشته باشد.
او گفت: صنایع نساجی از جمله صنایع قدیمی مازندران هستند که دولت باید با بازسازی ماشین آلات قدیمی و حمایت‌های مالی آن را پشتیبانی کند تا رشد جدی تری داشته باشد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه تعداد زیادی طرح‌های بهداشتی نیمه تمام در مازندران وجود دارد، ادامه داد: تراکم جمعیت در مازندران زیاد است و با بروز برخی بیماری‌های مسری شیوع آن نیز در این استان بیشتر خواهد بود به همین دلیل باید خدمات بهداشتی بیشتری به این استان داد و طرح‌های نیمه تمام بهداشتی را نیز تکمیل کرد.
قاضی‌زاده هاشمی دفن زباله‌ها را مشکل اساسی استان‌های شمالی کشور دانست و گفت: ساخت کارخانه‌های تفکیک زباله و زباله سوز باید به شکل جدی تری در این استان‌ها پیگیری شود.

بر اساس اعلام ستاد انتخابات رسانه ملی و در ادامه پخش برنامه‌های تبلیغاتی نامزد‌های ریاست جمهوری در صداوسیمای مرکز مازندران آقای علیرضا زاکانی امروز شنبه ۲۲ خرداد با مردم مازندران سخن می‌گوید.
برنامه‌های تبلیغاتی نامزد‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، هر روز ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه از صداوسیمای مرکز مازندران پخش می‌شود و تکرار این برنامه همان شب ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه پخش خواهد شد.

شهرستان جویبار
فرماندار جویبار گفت: ۱۰۵ شعبه اخذ رای برای برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شورا‌های اسلامی شهر و روستا و میاندوره ‍ای مجلس خبرگان رهبری در این شهرستان در نظر گرفته شده است.
سید علی اسد افزود: ۱۰۵ شعبه اخذ رای شامل ۲ شعبه سیار، ۲۵ شعبه شهری و ۸۰ شعبه روستایی است که برای برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد آماده شده است
فرماندار جویبار با بیان اینکه حدود یکهزار و ۷۸۵ نیرو کار برگزاری انتخابات را در بخش‌های مختلف بر عهده دارند، افزود: امکانات و تجهیزات لازم برای انتخاباتی پرشور همراه با امنیت بالا در این شهرستان فراهم شده است.
اسد با اشاره به اینکه شرکت در انتخابات تکلیف است، تصریح کرد: شرکت گسترده در انتخابات یک تکلیف و به تعبیر مقام معظم رهبری مایه آبرو و عظمت نظام است بنابراین بار دیگر با حضور پرشور در انتخابات تمام نقشه‌های دشمن را نقش برآب خواهیم کرد.