جویباران ،خالق بشر بر تمامی اسرار و رموز آفرینش و عالم هستی آگاه است، خداوند متعال زیبایی، امینت، رشد و تعالی انسان ها به خصوص زن را در حجاب و عفاف دانسته و آیات قرآنی ضرورت این حکم الهی را به نحو شایسته و مطلوب تبیین کرده است.

حجاب و عفت سرمایه ای ارزشمند و سد محکمی در برابر آسیب پذیری ها و تهدیدات است و عفت امنیت و آرامش را برای فرد به ارمغان می آورد و برای انسان ها ارزش آفرین است.

زن با عنصر حجاب اسلامى، نه تنها به تهذیب، تزکیه نفس و ملکات نفسانى پرداخته و قرب الهى را فراهم مى‏سازد، بلکه باعث گسترش روزافزون امنیّت اجتماعى و ایجاد زمینه‏اى برای رشد معنوى مردان مى‏شود .

دشمن امروز با تکیه بر شبکه های اجتماعی و ماهواره ای در صدد از میان بردن ارزش حجاب و عفاف در بین مسلمانان علی الخصوص زنان است.

همیشه این نکته مهم را مورد تأکید قرار دارد که حجاب محدویت و مانعی برای رشد و شکوفایی زنان نبوده، بلکه نوعی مصونیت برای اوست.

حفظ ارزش ها و کرامات انسانی، مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب، پیشگیری از مفاسد فردی و اجتماعی، استیفای نیروی کار در جامعه و آرامش و پایداری نهاد مقدس خانواده از مهمترین محسنات حجاب و عفاف است.

چگونه فرزندان را به عفاف و حجاب علاقمند کنیم؟

همه پدر و مادرها دوست دارند از بهترین داشته هایشان به فرزندانشان بدهند، یکی از داشته های مهم شما به عنوان والدین، سرمایه بزرگ عفاف و حجاب است .

برای علاقمند کردن فرزندانتان به این مسئله سرنوشت ساز چند نکته را در نظر بگیرید :

وقت شناس باشید

مهم است که فرزندتان از همان طفولیت به صورت تدریجی و عینی با حجاب آشنا بشود پس باید دریچه های دیگری را برای آموزش دادن به آنها پیدا کنید . یکی از مهم ترین این دریچه ها قصه و بازی هستند .

به او حق انتخاب بدهید

اگر دختر کوچولوی شما دوست دارد که بیرون از خانه روسری بپوشد و یا چادر به سر کند، از این انتخاب او استقبال کنید و وقتی خسته شد و آنها را به شما داد او را با عباراتی مثل « خودت باید بیاوری»، «گفتم سرت نکن » و غیره سرزنش نکنید.

به تمایلات کودکانه او احترام بگذارید، اگر هم دخترتان نوجوان است به هیچ وجه او را به داشتن حجاب مطلوب خودتان مجبور نکنید،مرزهای حجاب را برای او مشخص کنید و در این چارچوب به او اجازه بدهید آنطور که دوست دارد بپوشد .

از در بهشت وارد شوید

همسرانی که عفیف و محجوبند، به اهدافی که برای زندگی مشترکشان تعیین کرده اند بیشتر پایبند می مانند. با بچه های کوچک درباره جهنم و خشم خدا صحبت نکنید برای مثال نگویید که «اگر روسری سر نکنی خدا تو را دوست نخواهد داشت و یا تو را در آتش می اندازد».

به جای آن بگویید که « خدا همیشه تو را خیلی دوست دارد، تو هم او را دوست داری؟» و چون همه بچه ها به این سؤال پاسخ مثبت می دهند به او بگویید که «فکر می کنی چه جوری می توانی به خدا نشان بدهی که دوستش داری؟» و وقتی او نظراتش را می گوید شما هم به مسئله حجاب اشاره کنید: « یکی از راه هایی که خدا می فهمد تو دوستش داری این است که وقتی از خانه می رویم بیرون روسری سرت کنی ».

حجاب را جذاب کنید

نشان دادن زیبایی های خود به دیگران برای دختر نوجوان شما لذت بخش است. اگر می خواهید این لذت زودگذر را از او بگیرید، باید لذتی بزرگتر را جایگزین آن کنید. برای مثال با دخترتان طوری رفتار کنید که پوشیدن روسری برای او خاطرات خوبی به همراه داشته باشد .

خودتان عفاف و حجاب داشته باشید
در مقوله عفاف و حجاب، معمولاً به پسرها توجه کمتری می شود در حالی که آنها نیمی از ماجرا هستند، به همان اندازه که به دخترتان در این زمینه توجه می کنید به پسرتان هم توجه کنید و سعی کنید برای هر دوی آنها الگوهای خوبی باشید .

به هیجاناتشان اجازه برون ریزی بدهید

فرزندان شما چه دختر و چه پسر به خصوص در سن نوجوانی نیاز دارند تا هیجاناتشان را بروز بدهند. نمی شود از نوجوانی که به او فرصت درستی برای تخلیه هیجانی نمی دهیم انتظار داشته باشیم که به عفاف و حجاب پایبند باشد .

تهیه کننده: ریحانه خادمی مسئول اجتماعی فرمانده انتظامی شهرستان جویبار